Teotihuacán – a Nap-piramis és a Tollas Kígyó templom
Történt: 2024. november
2000+ éves város
Teotihuacán „virágzása tetőpontján, az első ezredév első felében a Kolumbuszt megelőző idők legnagyobb városa volt Közép-Amerikában. … I.sz. 150 és 450 között a város területe több mint 30 km² volt, a lakosság száma 150 000 és 250 000 között mozgott”, „… ami abban a korszakban a világon a hatodik legnagyobbnak számított”.
„Teotihuacán korai történelme ködbe vész, alapítóinak eredete sok vita tárgyát képezi. A mexikói és északamerikai archeológusok sokáig úgy hitték, hogy a várost a tolték törzs építette. … Kulturális és építészeti szempontból Közép-amerika legrégibb civilizációja, az olmék törzs áll Teotihuacánhoz legközelebb.”




„A Nap-piramis 63 m magas, alapja 222×225 m-es. … Az 1971-es ásatások idején a Nap-piramisnál egy 100-méter hosszú alagutat, és egy hozzá kapcsolódó barlangot fedeztek fel. A régészek megállapították, hogy míg a barlang természetes geológiai képződmény, az alagutat a teotihuániak ásták. A Nap-piramisának belsejében eddig még nem végeztek alapos ásatást.”
A piramisokra (sajnos, de érthető okokból) nem engedélyezik, hogy a látogatók felmásszanak, de így legalább a látogatók kevésbé zavarják az építményekről készíthető fotókat.
A Holtak útja
„A város alaprajza egy négyzetes háló, amely a központi, északkelet irányú, több mint egy kilométer hosszú főút, a ‘Holtak útja’ köré szerveződött. Elnevezése az aztékoktól ered, akik azt hitték, hogy az utat szegélyező kisebb, lapos emelvények sírokat takarnak, azonban a régészek szerint ezek az építmények pusztán szertartási célokat szolgáltak. Az út a Hold-piramisnál végződik, kétoldalt templomok romjai sorakoznak.”




A Quetzalpapálotl-palota
„A meglévő építmények i.sz. 450-500 körül épültek. Ezeket az épületeket a korábbi struktúrák fölé építették, i.sz. 250 és 300 között. A palota elhelyezkedése és művészetének minősége miatt feltételezhető, hogy a komplexum magas rangú papnak vagy más méltóságnak adott otthont. …”


„A komplexumot ünnepi célokra is használták. A Quetzalpapálotl név az udvari oszlopokon lévő mitológiai madarak domborműveiből származik, és a nahuatl nyelv quetzalli (értékes toll) és a pāpālōtl (pillangó) szavakból származik.”
A rohanás vége
Jó lett volna több időt eltölteni ezen a régészeti lelőhelyen, lassabb tempóban befogadni mindazt, ami ott látható. Szerencsére ennél a látogatásnál sokkal jobb élményeink is voltak, amikor piramisokat láttunk. Ezekről még írok majd a közeljövőben, de már elolvasható cikkem az ezt a látogatást egy héttel megelőző, a guatemalai Tikalban tett kirándulásunkról, a maja piramisokról.