Chichicastenango – maja sámánok a színes temetőben
Történt: 2024. október
Színorgia a piacon







… elképesztően gazdag színvilága és változatossága nyűgözött le.


Ezeknek a kéziszőtteseknek a felhasználásával sokféle ruhadarabot és más textíliát (párnahuzatokat, ágytakarókat stb.) is árulnak, amire az eladók nagyon igyekeznek rábeszélni az arra járókat.
A Szent Tamás templom
A piac legforgalmasabb utcája vezet a Tamás apostolról elnevezett római katolikus templomhoz (Iglesia de Santo Tomás). Ezt 1545 körül építették annak a Kolombusz előtti platformnak a tetejére, ami eredetileg a hispánok előtti maja civilizáció templomához vezetett.

Két templom egymással szemben
Amikor kilépünk a Szent Tamás templom kapuján, szembeötlik a piac túloldalán lévő dombra épített Kálvária-kápolna .
Már messziről látszik, milyen színes, milyen sokszínűre festett ez a sírkert.
A sírkertben
A NatGeo szerint ez a világ legszínesebb temetője. „A temető nemcsak azokra való emlékezés helye, akik már nincsenek itt, hanem Chichicastenango kulturális identitásának szimbóluma is. Az ősi maja hiedelmek és a gyarmatosítással a térségbe érkezett katolikus hatások keverékének tükre, ami egy olyan szakrális teret eredményez, amely színes és tartalmas módon tiszteli a halottakat.”
A temetőben szinte az összes sír vagy családi kripta valamilyen színre van festve. „A sírok színét az határozza meg, hogy az elhunyt milyen szerepet játszott a családjában, és hogy az egyes színeknek milyen szimbolikus jelentése van. …
… Például:
- Fehér: A tisztasághoz kapcsolódik, és a szülők, különösen a férfiak számára használják. Az igazságosságot és a vezetést képviseli a családon belül.
- Türkiz: Az anyák színe. Az anyai védelmet és a nekik tulajdonított vonzalmat szimbolizálja.
- Sárga: Ezt a színt a nagyszülőknél használják, és a naphoz kötődik, valamint ahhoz a hithez, hogy az ősök továbbra is védik a családot a túlvilágtól.
- Rózsaszín és égkék: Ezeket a színeket a gyermekek számára használják, megkülönböztetve a lányokat és a fiúkat, életük gyengédségét és fiatalságát jelzik.
- Lime zöld, piros és kék: Ezek általánosabb színek, amelyek más családtagok számára is használhatók, és választása függhet a személyes preferenciáktól vagy további meggyőződésektől.
Mi október utolsó vasárnapján jártunk ott, és már nagy volt a sürgés-forgás, ugyanis „… Minden november 1-jén a családok átfestik és kiszínezik a sírokat, hogy tiszteljék az elhunytak emlékét. Néha az elhunyt kedvenc színét használják a sír kifestésére.” (Forrás)
Az alábbi fotógalériában további 10 kép található a temető sírjairól.
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában
A sámánok
A temető végében van egy kápolna is, amely előtt dolgoznak a sámánok. Sámán nem lehet akárkiből. Amikor egy újszülött világrajön, a szülők elviszik a sámánhoz, aki megjövendöli, hogy milyen foglalkozása lesz a gyermeknek, pl. földműves vagy kereskedő, vagy akár sámán.
A sámánok dolga, hogy a család élő tagjait összekössék az elhunyttal, …
… és rendbe tegyék azokat a nyitott, az elhunyt és az élők között el nem intézett ügyeket, amelyek még megoldásra várnak.
A szertartás során áldozatot is bemutatnak, amelyben sok fenyő tűlevélre elhelyezett rengeteg gyertya és füstölő elégetésének kíséretében …
… az elhunyt kedvenc ételeit és italait is felajánlják, ezzel megidézve a halott szellemét.
Halottak Napja közeledtével sok családot láttunk, akik a sámánok segítségével próbáltak egykori szeretteikkel kapcsolatba lépni.
A kápolnában pedig tetten érhető, hogyan él egymás mellett az ősi maja hit és a katolicizmus.