A városi koncertzenekar



Nekünk pedig megengedték, hogy a következő napokon is benézzünk a próbákra.

A próbateremről nehéz azt állítani, hogy egy jól felszerelt, zenélésre alkalmas hely. Valószínűleg valami garázsféle lehetett korábban. A falon viszont látható volt a zenekar két alapítójának fotója és a felette lévő táblából az is kiderül, hogy a zenekar bizony már közel 120 éves! Sokat nem tudtunk meg az együttesről (nem akartuk őket kérdésekkel zavarni), talán a 2016-os évszám a táblán egy újraalakulási dátum lehetett.


A próbákon nem mindenki volt mindig jelen. Nem is értettem, hogyan tudtak a zenészek hétköznap munkaidőben próbára jönni.


Az viszont feltűnt, hogy meglehetősen kiegyensúlyozott volt a férfiak és nők aránya.


… így sokan megjelentek, …
… és már nem csak a saját szólamát próbálgatta mindenki, …
… hanem végre hallottuk őket együtt is játszani. Íme :
Egy ütős zenekar
Egy ütőshangszereken játszó fiatalokból álló csapat játszott éppen, emígy:
A salsát látni is kell
Utcazenészek
A városokban többfelé is találkoztunk az utcákon zenélő emberekkel. Persze látszik, hogy ez számukra a megélhetés egy formája, …
Bárok és éttermek élő zenéi
Templomi zene
Bocsánat, az előbbi mondatban nem átkötésként használtam az „isteni” jelzőt, csak a minőséget akartam érzékeltetni. Viszont az előbbi bártól pár lépésnyire található a Catedral de La Habana, amely sok viszontagság után az 1700-as évek végén készült el (részleteket itt lehet elolvasni).
Azt olvastam, hogy bár az ország hivatalosan ateista, a lakosság 53%-a római katolikus vallású (forrás). Nem tudom, milyen a vallás helyzete Kubában. Azt feltételezném, hogy nem túl rózsás.
Így eléggé meglepett, amikor a templomban épp egy gyerekkórus énekelt, valószínűleg elsőáldozó-félék lehettek. A padsorokban rengeteg szülő és gyönyörű fehér ruhácskába öltözött kislány hallgatta az éneket. Hallgassuk meg mi is:
Házibuli élő zenével
A házigazda egy művészházaspár, Yary Mccarthy énekes-dalszerző és Leonardo Guillermo Marquez Martinez faszobrász volt, akik a Peña Semillanueva nevű, romkocsma jellegű helyet hozták létre, ahol Yary minden hét péntekén szervez egy előadást, sokszor más meghívott zenészekkel együtt.
John Lennon
Először nem akartak beengedni csak belépőjegy fejében, de mondtam, hogy csak a hangulatra vagyok kíváncsi és csak pár percről lenne szó, így mégis megengedték.
Lenne még példám jócskán, de azok majd talán egy másik cikkben kerülnek sorra.
A kubai cikkek következő része itt olvasható.