A Nor Yauyos-Cochas tájrezervátum csodái (1/5)
– Limától Jaujaig
Történt: 2024. július
A ködből a napfénybe
Hegyek között – völgyek között


Ilyen hegyek között már utat építeni is nagy teljesítmény. Nem véletlen, hogy a szűk völgyekben csak 2×1 sávos autóutat tudnak építeni, amelyekben természetesen a hatalmas teherforgalom miatt nagyon lassú a haladás. Nem is lehet óránként 50 km-nél többet megtenni.


Ehhez képest az pedig tényleg elismerésre méltó, hogy a hegyek között vasútvonal is működik (ld. a fenti két képen is) …

… helyenként szédületes állványzatú vasúti hidakon keresztül, ahogyan a következő kis videóban látható.
A magas hegyek oldalába vájt utakon sok baleset is történik, mióta itt élünk, úgy kéthavonta olvassuk a hírekben, hogy egy busz sok utassal szakadékba zuhant. Most épp egy ilyen buszt láttunk az út mentén.

Már 150 kilométerre vagyunk Limától (5 óra alatt!), ahol is Ticlioban felértünk a túra legmagasabb közúti pontjára, 4.818 méterre, ahol az alábbi fotón látható tábla szerint a világon legmagasabban fekvő vasúti átjáró is található.

Itt már kopárak a hegyek, de sok színben pompáznak (ha nem is annyira, mint a saltai színes hegyek, ld. itt). Következzen most egy csokorra való (20 kép) ezekről a tájakról az alábbi fotógalériában.
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában
A tájrezervátum északi csücskében
A Nor Yauyos-Cochas tájrezervátum leginkább soknapos gyalogtúráknak, hegymászásnak a legideálisabb terep. Mi most csak kisebb felfedező sétákra vállalkoztunk. Ezek közül az első a tájegység északi részén található kanyon (Cañón de Chutjo – írják Shujto vagy Shucto módon is) bejárása volt.

A kanyonba szerencsére csak gyalogosan lehet bemenni. Ahol az autót letettük, onnan alig pár méterre már egy ásatás nyomaiba botlottunk.

… de sajnos a helyszínen nem kaptunk érdemi információkat …
… utólag pedig csupán annyit sikerült a neten felfedezni, hogy körülbelül ezer évvel ezelőtti korból származnak ezek a leletek. Ez a tájegység egyébként 41 régészeti lelőhellyel rendelkezik, amelyek közül 37 prehispan kori, mint ez is, amit Corivinchusnak neveznek. Ez a Hualihuanca kultúrához tartozott, amelynek maradványai körkörös kőépítmények. Az épületmaradványok formája engem a Chachapoyas birodalom építményeire emlékezetetett (erről itt írtam), de ez csak egy laikus megjegyzés. Azért érdekes lett volna kicsit többet megtudni a helyszínen is, ha már egyszer egy táblára kiírták, hogy „Bejárat a térre (Ingreso a la plaza)”.
A Shucto-kanyon a régészeti lelőhely után közvetlenül kezdődik. Ez egy folyó-karszt eredetű geoforma, amely mészkőrétegeken alakult ki a Piñascochas folyó nagyjából 500 méteres szakaszán.
A tengerszint felett 3.775 méter magasan vagyunk.
A szinte függőleges sziklafalak akár 60 méter magasságot is elérnek. A fenti képen baloldalt látható sziklára, mint kilátóra fel is lehet mászni. A 3.000+ méter feletti magasság így is megviselt kicsit, ezért hamar eldöntöttük, hogy ezt a sziklamászást mi most kihagyjuk. A látványt ettől még nagyon élveztük.
Már erősen a napnyugta felé közeledtünk és még várt ránk egy órás autóút Jaujaig, ezért a kanyon végén épp csak benéztünk a völgybe, …
… majd visszaültünk az autóba.
A következő napról már a második részben olvashatsz, itt.