Arequipa, a fehér város
Történt: 2019. április
Peru harmadik legnagyobb városa Arequipa, közel egymillió fővel. A város történelmi központját, amelynek legtöbb régi épülete tégla formájúra faragott, vulkanikus eredetű kövekből épült, az UNESCO 2000-ben a kulturális világörökség részévé nyilvánította. A település sokszor emlegetett „fehér város” elnevezése is minden bizonnyal az építőanyag használatára utal. Az alábbi képek jó részén viszont már visszaköszön a Peru sok más városában is jellegzetesen használt három erős szín, a sárga, kék és piros (ld. például itt és itt) is.
Az óváros hangulata
„A mai város területén a spanyol hódítás előtt csak néhány inka nemes és letelepített lakó élt. Az első spanyolok, akik ide érkeztek és itt telepedtek le, a Domonkos-rendhez tartozó szerzetesek voltak. A várost azonban nem ők, hanem az 1540. augusztus 15-én Francisco Pizarro helytartójának, García Manuel de Carbajalnak a vezetésével ide érkező telepesek (szám szerint 96-an) alapították meg Villa Hermosa de Arequipa néven.” – írja erről a Wikipedia cikke.

A korabeli spanyol építészet stílusa határozta meg a születő város legfontosabb épületeinek formáját. Ezeket a műemlékeket szerencsére nagy becsben tartja a város és nagyon szépen karban is vannak tartva.


A Szent Augusztin templom például a XVII. században épült barokk stílusban. Az 1868-as földrengés komoly károkat okozott az épületben, ezért a jelenleg látható torony és boltozat más anyagokból készült, mint az eredeti építmény


A régi utcákban
A főtér környékén rengeteg gyönyörű épület között lehet sétálni. Kezdhetjük akár a város alapításával egyidőben elkezdett, majd földrengések által többször lerombolt és újraépített Arequipai Katedrális épületével. De érdemes felkeresni az 1828-ban alapított Universidad de San Augustin (UNSA) kampuszát is.



Ezekben a régi utcákban szinte bármelyik kapualjba nézünk be, valami szépet látunk. Többségükben persze az eredetihez képest már új funkciót kaptak ezek a házak, például szálloda vagy étterem üzemel bennük, de jónéhányat múzeumként nyitottak meg a látogatók számára.


Az egyik ilyen ház az 1730 kürül épült Casa del Moral. A ház elnevezését a teraszának közepén látható százéves „moras” (eperfa) ihlette. Azon túl, hogy a termei korabeli bútorokkal vannak berendezve, az „Escuela Cusqueña” (Cusco-i Iskola) festménygyűjteményének is otthont ad.


Könyvtára is van, amely több mint 3000 kötetet tartalmaz, elsősorban spanyol irodalmat. A ház jelenleg a perui Bancosur bank tulajdona.


A belső udvarban kerestem az említett eperfát, de a sok zöldben végül nem sikerült azonosítanom.
A Santa Catalina kolostor



A kolostor megnyitása a látogatóknak




Állandó átépítések

















