Kalandjaink a Robinson Crusoe- szigeten
Történt: 1998. január
Egy „múlt századi” emlékem felidézése következik. Amikor családommal Chilében éltünk (ld. erről picit bővebben a Chile oldalamon), már akkor is igyekeztünk kihasználni minden lehetőséget az ország felfedezésére. Így döntöttünk arról is, hogy az egész családunk a három gyerekkel felkerekedik és elutazunk a Chile fennhatósága alá tartozó Juan Fernandez-szigetekre, amit a köznyelvben csak Robinson Crusoe-szigetnek hívnak.
„Kisebb” gondok a repülőn
Kezdjük e hely történetével: „A szigetet 1574. november 22-én fedezte fel Juan Fernández spanyol hajóskapitány és a szigetcsoportot őutána nevezték el. 1704-ben a szigeten tették ki Alexander Selkirköt, egy skót tengerészt. Négy évet és négy hónapot élt itt teljes magányban. Az ő történetét vette alapul Daniel Defoe angol író, hogy a világszerte ismertté vált regényét, a Robinson Crusoe-t megírja. 2008-ban egy régészcsoport a szigeten olyan tárgyakat talált, melyek csak egy a korai 18. században élt európai emberé lehettek, mint például egy navigációs körzőt. Feltételezhetően ezek az ő eszközei voltak.” -írja a Wikipedia.
A 47 km2-es Robinson-sziget a kontinens partjaitól 667 km-re nyugatra található. Akkoriban, 26 éve létezett egy kis légitársaság, amely 5-6 fős kisgépekkel heti egy-két alkalommal repülőjáratokat tartott fenn Santiagoból. Ez egy kb. 2,5 órás repülőutat jelentett.

Megérkezés a faluba
A kisrepülő a szigetnek egy viszonylag félreeső sík részén tud leszállni, de onnan nincs szárazföldi út a sziget egyetlen településére, San Juan Bautistaba, így csomagjainkkal együtt minket is csónakba ültettek és körbehajóztuk a sziget egy részét.



Hegymászás a nemzeti parkban
A sziget előbb említett 20%-a a ritka fajok miatt olyan nagy becsben van tartva, hogy kiérdemelte a „Nemzeti Park” megjelölést. A Robinson-szigeten töltött 3 napunk közül pedig az elsőt rögtön azzal töltöttük, hogy nekiinduljunk e parkon belül a hegynek. Felmásztunk arra a helyre, ahova – a legenda szerint – Robinson Crusoe (Alexander Selkirk) minden nap felment, hogy arra járó hajók után kutasson.






A fenti két kép a dél felé eső panorámát mutatja. A távolban a Juan Fernandez-szigetcsoport másik nagy szigete látható, amelyet Alexander Selkirkről neveztek el.
Az alábbi kép pedig ugyanerről a helyről készült, de északi irányban. Ez az öböl az, ahonnan a gyalogtúrára elindultunk. A település, San Juan Bautista is itt bújik meg a fenyők alatt.
A hegyről lefelé középtájtól Andris ismét a nyakamban tette meg a hátralévő utat, amit az egyik térdem igencsak megsínylett, bár akkor ezt még nem érzékeltem.
Körtúra és rákhalászat
Másnap beneveztünk egy olyan csónaktúrára, amelynek során két helyi rákhalász elvitt minket a sziget körül, egyúttal megnézve, vajon a kitett csalikra volt-e kapás. A helyieknek ugyanis az egyik fontos bevételi forrása a rákhalászat volt. Majd a videóban látható, milyen hatalmas méretű homárokat lehet ezen a környéken fogni. Ezek többsége már akkor is Santiagoban landolt jobb éttermek asztalain, bár a helyieknek is mindennapi tápláléka volt. Szállásadónk például az étkezések többségében valamilyen homár alapú fogást tett elénk a legkülönbözőbb módokon elkészítve. A végén már úgy éreztük, a fülünkön is homár jön kifelé. 🤣