Séta Colonia del Sacramentoban – Uruguay legrégibb városában
Történt: 2016. március
Amikor Argentínát bejártuk (egy kicsit), nem hagytuk ki az alkalmat, hogy egy hajójárattal át ne ruccanjunk Buenos Airesből egy napra Urugayba, azon belül pedig Colonia del Sacramento városkájába, amely helyszín szerepel az UNESCO Világörökség listáján. Nem mondom, hogy ez alatt a néhány óra alatt alaposan megismertük az országot, de első benyomásnak épp jó volt.
Rendszeres, sűrű hajójárat működik Buenos Aires déli kikötője és Colonia del Sacramento között, talán egy óra sem kellett hozzá, hogy kényelmesen átérjünk.
Colonia del Sacramento története



… Erődje, a Fortazela de San Gabriel az idők folyamán elpusztult, de sikerült helyreállítani a védőfal egy részét és a főkaput. …


… Az óvárosban nincsenek csillogó paloták, csak keskeny, kanyargós utcák alacsony, általában földszintes házakkal. …




Érdekes helyszínek, szokások és egyebek
A városrész egyik mindenki által felkeresett látványossága az 1845-ben elkezdett, de csak 1857-ben felavatott, viszont azóta a mai napig működő 34 méter magas világítótorony.
Amikor lesétálunk a tengerhez, Punta Santa Ritánál található a Szent Rita bástya. Ez a helyszín ma már egy étteremnek ad helyet, a bástyába azt hiszem nem is lehet felmenni, de a tengerre nyíló kilátás az előtte épített mellvédtől is kiválóan élvezhető.
A fok északi oldalán található egy kis kikötő a sport- és sétahajók számára, a „Puerto Viejo” (Öreg kikötő). Nyáron a létesítményei tele vannak argentin zászlós egységekkel. Ez az Urugayban rendszeresen megrendezett Río de la Plata regatták érkezési helye.
Ottjártunkkor figyelmesek lettünk az egyik hajó előtt kirakott dolgokra (ld. a fenti közelebbi képet). A bukósisak (a hajó tulajdonosa nyilván motorral érkezett) mellett egy termosz, amellett pedig egy kis pohárka, szipkával. Sok férfit láttunk ilyet cipelni magával, …
… ugyanis nagy tradíció Urugayban (és máshol is Dél-Amerikában, pl. Argentínában és Chilében) a maté tea fogyasztása. Aki még nem hallott erről a teáról, ajánlom a Wikipediát: „A maté név a kecsua ‘matí’ szóból származik és ‘kis tököt’ jelent – az indiánok azt a lopótököt (Lagenaria vulgaris) hívják így, amelyből hagyományosan a maté-teát kiisszák. … Magát a tea alapanyagául szolgáló növényt ill. annak leveleit ‘yerba mate’-nak, azaz ‘mate fű’-nek nevezik. … Teája élénkíti, és ellenállóbbá teszi a szervezetet. Megfázások és influenza ellen magas C-vitamin tartalma miatt javallott. Vízhajtó hatása révén megszünteti a menstruáció előtti puffadtságot. (Sok élsportoló is fogyasztja hatásai miatt.)”
Colonia del Sacramento enyhe párás szubtrópusi klímával rendelkezik, így nem meglepő, hogy mindenfelé pálmákat, gyönyörűen virágzó fákat, …
… sőt épp virágzó kaktuszokat is láttunk.
Colonia del Sacramentoban található Uruguay egyik legrégibb temploma, az Iglesia Matríz del Santísimo Sacramento (a fenti jobboldali kép hátterében illetve a nyitóképen látható.
„A plébánia 1680. február 2-án alakult, az egyik legrégebbi az országban. Az első templom szerény sártanya volt. … A jelenlegi templom 1810-ben épült, Tomás Toribio tervei alapján; nem sokkal ezután egy villámlás pusztította el az épületet, amelyet 1836 és 1841 között restauráltak. Végül 1976-ban felújításra került sor.” (Wikipedia)
Az UNESCO Világörökség része, újra lendületben
A város a hatvanas évek végéig nagyon lepusztult volt, akkor kezdték el felújítani és újra életet lehelni bele. Olyannyira, hogy 1995-ben sikerült felvetetni az UNESCO Világörökség listájára.
Még bőven van mit helyreállítani, de ma már egy kedvelt turista célpont.
Nagyon sokan ruccannak át Buenos Airesből látogatóba, sőt sok argentinnak van itt nyaralója, hétvégi háza is.
A város újra fejlődik, sőt „2022-ben megerősítést nyert, hogy [Colonia del Sacramentóban] egy ‘Colonia Ala Este’ elnevezésű Szilícium-völgyet fognak létrehozni, hogy több argentin bevándorlót vonzzanak ide Argentína rossz gazdasági helyzete miatt, ezzel megduplázva a lakosságát. A cél az, hogy elérje a 60 000 főt. Több mint 100 millió dolláros kezdeti befektetéssel a tervek szerint egy fenntartható, a közösség számára nyitott várost építenek fel egy 500 hektáros területen, amely erdőket és hét kilométernyi tengerpartot foglal magában, a tudásalapú gazdaság iparának központját hozzák létre olyan strandokkal, mint Calabrés és Fernando.” (spanyol nyelvű Wikipedia cikk)