Gleccserek között Patagóniában (2/2)
– gleccsermászás és hajózás jéghegyek között
Az előző rész itt olvasható
Történt: 2016. március


Egy vízibusz vitt át a tó egy másik partjára, ahonnan a túrát indították és már onnan látszott, mire is vállalkoznak a túra résztvevői.

A lábunkon csak egy-egy szokványos edzőcipő volt, tartottunk is tőle, hogy vajon ezekkel hogyan lehet nekiindulni a jég világának.

De a szervezők hamar megoldották ezt a problémát mindenki számára, ugyanis egy könnyen a cipőnk talpára szorítható, erős fogakkal ellátott vastalpat rögzítettek a lábunkra, amellyel biztonságosan tudtunk közlekedni.


Erre is és a biztonságra is nagy szükség volt, mert a gleccseren nem mindenhol biztonságos mászkálni. Az olvadás következtében szinte bárhol kialakulhatnak szakadékok, amelyeket csak hozzáértő vezetővel lehet elkerülni.
Az élmény és a látvány viszont fantasztikus! Most egy 19 képből álló fotósorozat következik mindarról, amit a jéghegyen láttunk.
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában
A kirándulás végén a túravezetőnk mindenkit megkínált …


… egy whiskyvel, amit a gleccserből származó jégdarabokra öntöttek rá.

Visszafelé még egyszer megcsodáltuk a Perito Moreno-gleccser jégfalát.
Utolsó patagóniai napunkon már hajnalban keltünk, hogy a napfelkelte már útközben találjon minket. El Calafate városától Puerto Banderaba buszoztunk át, ahonnan indult a hajókirándulásunk. Ez két gleccserhez, az Upsala- és a Spegazzini-gleccserekhez vezetett. Ez az egész gleccservidék Chile és Argentina határvidékén terül el, sok alkalmat adva a határvitáknak a két ország között. (Például El Chalten hovatartozásáról is csak 1985-ben sikerült megállapodni.)
Az Argentino-tó északi nyúlványába érkeztünk közeledve az Upsala-gleccserhez, amely a nevét (és annak régi írásmódját) a svédországi Uppsala Egyetemtől kapta, amely az első glaciológiai tanulmányokat támogatta a területen.
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában
Még a lélegzetelállító látványnak is vége van egyszer, …
… így továbbhajóztunk a tó egyik déli nyúlványába, …
… a Spegazzini-gleccserhez. Ez a gleccser a hegy Chile felőli oldalán „születik”. „Területe 134 km², átlagos szélessége 1,5 km . A gleccser a dél-patagóniai jégmezőből ered, és kelet felé folyik, elérve az Argentino-tó Spegazzini ágát. Legfőbb jellemzője az előlap nagy magassága, amely eléri a 135 métert, ezzel a Los Glaciares Nemzeti Park legmagasabb pontja.” – írja a Wikipedia.
„A gleccsert a Mayo Norte és a Peineta gleccserek táplálják. Ezenkívül az a sajátossága, hogy nem mutatja a visszavonulás jeleit, ami a nagy gleccserekre jellemző jelenség.”
A jégtömbök látványával itt is nehéz volt betelni, …
… plána amikor a hajónk egészen közel merészkedett a jégfalhoz.
A hajókirándulásunkról a következő rövid videó ad összefoglalót:
A túra végén nem maradt más hátra számunkra, …
… mint visszabuszozni El Calafate városába, ahonnan a repülőnk visszavitt Buenos Airesbe.
A felszállás után az alkonyi fényekben még gyönyörködhettünk a tájban, elbúcsúzva a Cerro Torre és a Fitz Roy csúcsaitól is.