Kubában az élet …
Történt: 2024. december
Az érkezés


Van kirakat is

Ezek az utcák hivatottak (szerintem) a turistáknak megmutatni a „fejlődést”. Engem viszont (koromból adódóan) két dologra emlékeztetett folyton. Egyrészt az 1989 előtti román helyzetre, a Ceaușescu-időszakra és az akkori romániai állapotokra, másrészt sokszor eszembe juttatta a Kenyában eltöltött éveinket.


A rendszer


Autózás



Életkörülmények
Élelem, vásárlás
A fenti képpár egy kb. 75.000 lakosú városban készült. A bolt olyan rendszerű, amelyben az eladók a vevők kérésére a megfelelő cikket (ha van) kihozzák a raktárból. Pont úgy, ahogyan én még emlékszem erre gyerekkoromból (1960-as évek eleje), akkor is már inkább csak kis vidéki boltokban volt tapasztalható, a KÖZÉRT-ek már jobbára akkor is önkiszolgáló rendszerűek voltak.
Kubában (igaz, nem kerestünk boltokat) egyetlen nagyobb (mondjuk 500 m2-es) és/vagy önkiszolgáló boltot sem láttunk. Többségében csak a fentiekhez hasonlókat, vagy épp parányi 20-50 m2-es boltocskákat.
A képpár második képén pedig egy árusor (rizs, csicseriborsó, só, fogkrém, szappan, szappan „B”) látható árakkal (1 kubai peso = kb. 1,20 magyar forint). Felettük pedig a felirat: „Terméknormák”. Erről a rendszerről a helyiektől azt tudtam meg, hogy„létezik egy ún. ‘alapkosár’. Az ebben lévő termékek árait a kormány támogatja, de ezek a támogatások az évek során csökkentek, ami sok családot és idős embert súlyosan érint. Minden kubai állampolgárnak joga van ezeket a termékeket az ún. ‘ellátási füzetének’ bemutatásával havi egyszer megvásárolni, de ez a termékek elérhetőségétől függ, sokszor csak kevesebbet, mint a képen látható.”
Zöldséget és gyümölcsöt árusítani a fenti első képen látható bolttípusban láttunk illetve utcai mozgóárusok kordéiról, ezek általában nagyon kis választékúak voltak és többségében igen rossz minőségűek. Egy alkalommal találtunk egy piacot (ld. a fenti második képen) Havanna óvárosában, ott elfogadható volt a választék is és a minőség is.
Ezt a „boltrendszert” látva el sem tudom képzelni, vajon a kubaiak hogyan és honnan szerzik be a mindennapi élelmiszerüket és más napi cikkeiket. Egészen biztos, hogy van ebben is feketepiac, de azok vásárláshoz jövedelem is szükséges, márpedig az láthatóan nagyon alacsony.
Szolgáltatások
Kocsmából is, vendéglőből is sokat láttunk. Utóbbiakból mindenhol találtunk kifejezetten jó színvonalúakat, ahol étlapról lehetett választani sokféle étel, többféle hús (marha, disznó, csirke, hal) közül. A korábbiakban leírtak tükrében számomra rejtély maradt, vajon hogyan szerzik be az éttermek az alapanyagot?
Ehhez képest (magyar pénztárcához mérve) nem volt drágának mondható étteremben enni, bár abban biztos vagyok, hogy a kubaiak nagy többsége nem engedheti ezt meg magának. Mi is inkább turistákkal találkoztunk a többi asztalnál.
Amikor fizetésre került a sor, mi mindig készpénzzel fizettünk, ami alkalmanként általában egy nagy köteg papírpénzt jelentett. Ennek két oka volt. Egyrészt a legnagyobb címlet az 1.000 peso (HUF 1.200), de az elég ritka, inkább csak 200-as vagy 500-as elérhető, viszont RENGETEG 50-es. Így kettőnk vacsorájának kiegyenlítéséhez a fenti vagy nagyobb pénzköteget kellett letennünk esetenként az asztalra.
Másrészt USA dollárt vittünk magunkkal készpénzben (kártyával gyakorlatilag nem tudtunk volna készpénzt felvenni az országban) és azt feketén váltottuk be, mert a hivatalos árfolyam szemérmetlenül alacsony (találkoztunk 1 USD = 100 peso árfolyammal is).
Arról kevés információm van, hogy az emberek vajon miből élnek. Trinidadban, amely mint írtam egy kb. 75.000 lakosú város, munkahely szinte alig van, a helyi ismerősünk szerint a turizmus a helyiek fő bevételi forrása. Azt is tőle hallottuk, hogy egy orvosnak a HAVI bére 20 (!!!) USD-nek megfelelő peso.
Azt is ő mondta, hogy a nyugdíjasok havi 10 (!!!) USD-nyi nyugdíjat kapnak az államtól. Nem tudom ellenőrizni ezeket az adatokat, de azt tudom, hogy az éttermekben, ahol jártunk, egy-egy főétel 8-12 USD-be került.
Az élet akkor is szép
A fentiek alapján talán azt lehet hinni, hogy teljes depresszióban élnek ott az emberek, de ez egyáltalán nem így van. Érzékelhetően igyekeznek kihozni az életükből, amit tudnak, fiatalok és idősebbek egyaránt. Sok helyen láttunk az utcán pédául dominózó társaságokat. Van, ahol csak a játék öröme hozza össze a tagokat, de sok helyen pénzben játszanak.
Sok egyéb helyszín mellett jártunk például egy zeneiskolában is, ahol a körülmények sivársága ellenére lelkes és színvonalas munka folyt (és a tanár a Kodály-módszer szerint szolmizálta a kottát a tanulónak!).
Amerre jártunk, a zene mindenfelé a napi élet állandó részének tűnt. Sok utcai zenészt láttunk, sokfelé szóltak a kubai ritmusok.
Epilógus
A fent leírtak lehet, hogy az olvasóban épp az ellenkezőjét diktálnák, de az utazásunk végén Bogival megállapítottuk, hogy bár mi sokat utazunk, régen éreztük magunkat ennyire jól egy utazás során. Turistaként persze nem hasonlíthatóak a körülményeink a helyiekéhez, de úgy éreztük, hogy a rövid 8 nap ellenére is rengeteget láttunk és tapasztaltunk a helyiek életéről. Persze az is sokat számított, hogy kitűnő útitársak közé csöppentünk és az utunk is kiválóan szervezett volt.
Csak ajánlani tudom, hogy utazzon el mindenki Kubába, aki megteheti és győződjön meg a fentiekről saját maga. Hasznosnak gondolom, ha egy turista nem csak a csillogó dolgokat látja meg (pláne, ha nem csak azokat keresi!), hanem érzi azt is, mennyire kiváltságos helyzete van azzal, ha ő egy adott helyre, legyen az bármilyen szegény is eljuthat és a saját szemével megtapasztalja a helyzetet.
A kubai cikkek következő része itt olvasható.