Machu Picchu – 20 év után ugyanaz, vagy mégsem?
Történt: 1999. január, 2019. április
Először helikopterrel Aguas Calientesbe
Azzal, hogy ez a régészeti lelőhely épp akkor a helikopter befogadó képességének köszönhetően csak nagyon kevesek számára volt megközelíthető, egy olyan élményben volt részünk, ami ma már alig elképzelhető újra. A hatalmas területen szinte egyedül voltunk turisták, nem botlottunk egyfolytában másokba, hanem valódi felfedezési élményünk lehetett keresztül-kasul járva a helyszínen.


Ez érzékelhető a fenti két, akkor készült képen is.
Másodszor gyalog Aguas Calientesbe
Ugorjunk most az időben 20 évet! Addigra már Bogárral, második feleségemmel jártuk a világot, és 2019-ben kerítettünk sort egy háromhetes kalandra Peruban és Bolíviában (utóbbiról lesz szó a következő cikkben). Ennek a túrának direkt a végére, utolsó gyöngyszemnek hagytuk Machu Picchu „meghódítását”. Ezúttal a magasság okozta problémát úgy hidaltuk át, hogy fokozatosan egyre magasabban fekvő helyekre utaztunk, beleértve Bolívia átlag 4000 m-en fekvő fennsíkjait is, így nem okozott semmiféle „hegyi betegséget” Cusco magassága sem.


2019-ben sem vonatoztunk, pedig jártak a Perurail szerelvényei. Úgy éreztük, egy rablás a 8 km-es vonatútért fejenként nagyjából 100 dollárt elkérni. Helyette a sínek mentén szépen felgyalogoltunk Ollaytantamboból Aquas Calientesig.


A túra már önmagában is gyönyörű volt, nem bántuk meg, hogy ezt a megoldást választottuk.


A vonatsínek olyan helyeken vezettek, ahol utólag is teljesen érthető volt, vajon hogyan történhetett anno, hogy az esőzések miatt le kellett állítani a vonatközlekedést.


Fel a Montaña Picchura!
A gyalogtúra nem volt nagyon könnyű, viszont messze kevésbé volt fárasztó, mint a másnapi vállalásunk. Ugyanis amikor a belépőjegyet vettük, úgy döntöttünk, hogy nem a Machu Picchu fotókról jól ismert kisebb, Huayana Picchu hegyét másszuk meg a rendelkezésre álló korlátozott látogatási időben, hanem nekivágunk annak a hegynek, a Montaña Picchunak, amelynek tetejéről ezeket a jól ismert fotókat készíteni lehet.
Ezzel talán eddigi összes gyalogtúránk legfárasztóbbjába vágtunk bele másnap hajnalban. Két óra alatt kellett oda-vissza megjárnunk a csúcsot, ami 600 m-es szintkülönbséget jelentett, a fenti képeken jól látható nagyon meredek ösvényen.
Ugyan teljesen kidőltünk, mire feljutottunk, de a látvány mégis „minden pénzt megért”. Annak ellenére, …
Egy kis lihegés után aztán kezdtünk visszaereszkedni.
Korlátok a terület bejárásában
A fenti közelebbi képen érzékelhető, milyen turistatömeggel kellett ezúttal osztozni a látványban. A cikkhez azért olyan képeket válogattam ki, ahol sikerült turisták nélkül megmutatni valamely részletet. Ez azért is volt lehetséges, mert ma már a látogatók a területet nem járhatják be szabadon, a rögzített látogatási útvonalról nem térhetnek le, a kordonokkal elkerített híresebb területekre pedig csak bekukkanthatnak.
De itt az ideje, hogy végre legalább valamennyire ismertessem ezt a sokak utazási vágyálmát megtestesítő helyet, a Machu Picchut. Ebben a Wikipedia megfelelő oldala segít, amit kifejezetten ajánlok elolvasásra, hiszen arra a rengeteg érdekességre, amit leír, itt csak részben tudok kitérni.
Idézem tehát: „Machu Picchu (ejtsd: macsu pikcsu, kecsua nyelven annyi mint ‘Öreg csúcs’) az egykori Inka Birodalomból maradt … az Andok hegyláncai között, egy csaknem megközelíthetetlen hegynyergen bújik meg a kis erődített város, amelyet 1450 körül Pacsakutek Jupanki inka király (1438-1471) parancsára építettek és 1570-ben hagytak el, majd kb. 400 évig ‘pihent’, míg 1911-ben újra fel nem fedezték …”
„A város klasszikus inka építéstechnológiával épült: a tökéletesre csiszolt, hibátlanul illeszkedő vörös gránittömbökből rakott robusztus falak kötőanyag nélkül, száraz falazással épültek. A tudósok mai álláspontja szerint Machu Picchu nem volt igazi város, inkább az inka társadalom uralkodó osztályai számára épített templomokból, palotákból és obszervatóriumokból álló komplexum, ahol a Nap különleges tiszteletének nyomai is megtalálhatók. A város legszentebb pontjai az Intihuatana – ‘az a hely ahová kipányvázták a Napot’–, a Naptemplom és a Háromablakos templom.
Machu Picchut és természetes környezetét mint különlegesen fontos kulturális értéket őrző szent területet 1983-ban az UNESCO az Emberiség Kulturális és Természeti Örökségévé nyilvánította. 2007-ben a Világ Új Hét Csodájának egyike lett.”
A Machu Picchu részei
„A város három részből áll: a felső városrészben – a Szent kerület-ben – voltak a templomok és a királyi rezidencia; az alsó városrész középpontja a Főtér volt, az ünnepségek és vásárok színtere. A Lakónegyed-ben a nagy teret övező teraszokon álltak az előkelőek lakóházai és hivatalai, valamint a nyugati és déli oldalon voltak a parasztok és kézművesek nyerskő házai, a raktárak, a műhelyek, a temető és a földművelésre használt teraszok.”
„A fehér andezitből épült nagyon finom kidolgozású ‘Háromablakos templom’ elnevezésű épület keleti oldalán három trapéz alakú nyílás van, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a hegyláncra. Az épület funkcióját nem ismerjük; talán a király ideiglenes rezidenciája lehetett.”
„A város építőanyagául szolgáló vörös gránitot, az innen 1 kilométerre fekvővő kőfejtőben bányászták, ott is munkálták meg. Fahengerek és szittyóból (juncus) font kötelek segítségével szállították a helyszínre, és emelőkkel rakták a helyükre. Egyes tömbök több tonnát nyomnak, de olyan tökéletesen csiszolták le őket, hogy az összeillesztésnél nem volt szükség kötőanyagra. A falfelületeken szabálytalan (ciklop-) kötéshálózat alakult ki, a tömbök ritmusa, a kőosztás ad némi változatosságot, ez jelenti a díszítőelemet.”
„A ‘Szent tér’-nek nevezett tisztásról 60 lépcsőfok vezet fel a fellegvár legmagasabb és legszentebb pontjához, az Intihuatanához (Intiwatana), ahhoz a helyhez, ahová a téli napforduló napján ünnepélyes szertatás kíséretében szimbolikusan kipányvázták a Napot, hogy biztosítsák az égitest visszatérését.”
Érezni a hely misztikumát
Amikor először jártam ott, az Intihuatana sziklájánál mi voltunk az EGYEDÜLI látogatók! A helyi idegenvezetőnk javaslatára egész családunk körbeállta (ld. az alábbi fotón) és megpróbáltuk megérezni a hely mágikus szellemét. Bevallom, nekem nem sikerült semmi földöntúlit érezni, de azt mindenképp, milyen hihetetlenül óriási nyugalom és csend vett körül, amire azóta is nagyon élesen emlékszem.
A második fotó ugyanitt 20 évvel később készült egy másik szögből. Ekkor ez volt az egyetlen lehetőség ott fotót készíteni, ugyanis már körül van kerítve kordonnal. A sziklát nem hogy megérinteni nem volt szabad, de közelebb menni sem lehetett.
„Az alsó városrészben, a Naptemplom közelében lévő csatornából 16 egymás mellett álló „liturgikus” kútba folyik át a víz. A kutak mellett található az a sziklakiszögellés, amelyre a Kondor temploma épült. A templom az épület alakjáról és a nagy szent madár fejét ábrázoló szoborról kapta a nevét.”
„A 2000 méteres magasságban fekvő sziklás teraszokat (andenes) durván megmunkált kövekből rakott falak támasztották meg. A kb. 300 terasz altalaját kavics- és agyagrétegekkel alakították ki, amelyre az emberek a hátukon termékeny termőföldet hordtak fel a folyóból. Gigászi erőfeszítéssel kényszerítették termésre a sziklás hegyoldalt.
Kukoricát (ebből készült a chicha nevű alkoholos ital), burgonyát és édesburgonyát, gyógynövényeket és virágokat termesztettek. Kapásművelést alkalmaztak. Eszközük a chaquitaclla egyben eke, kapa és csákány is volt. Lámát, alpakát és vikunyát tenyésztettek. A földek tulajdonosa az Inka volt, az emberek haszonbérbe kapták a területeket: a termés egy részét beszolgáltatták, a fennmaradó részből élt a család.”
Minden jó, ha napsütés a vége
A látogatásunk végén már mindkét esetben gyönyörűen sütött a nap, ezzel lehetőségünk volt a környék hegyeit is megcsodálni. Az első alkalommal, 1999-ben kaptunk ugyan egy rövid záport a nyakunkba, de azután nem csak a nap sütött ki, hanem még egy szivárvánnyal is megörvendeztetett minket a természet.
Befejezésül pedig egy 4,5 perces videót vágtam össze a huszonöt évvel ezelőtti felvételeimből, amelynek során körbejártuk a teljes területet.
2023. október 21. @ 9:00
Szuper beszámoló! Mi 2005-ben jártunk ott, már akkor is rengeteg turista volt. Szuper idegenvezetőnknek köszönhetően elsőként léptünk a területre, így mindent szabadon megnézhetünk. A Nap kőnél megmutatták, hogy mágneses, eltéríti az iránytűt. Machu Picchu csodálatos, de . Sacsayhuamán elképesztő méretei számomra felfoghatalanok. Itt az ember úgy érzi, ezek nem ezer, hanem sokkal régebbi maradványok , különös tekintettel az építőanyagra, ami leginkább öntött betonnak tűnik. Úgy 100 tonnás méretben 🙂
2023. október 21. @ 10:39
Köszönöm szépen! Igen, mi is jártunk Sacsayhuamanban 2019-ben, arról majd egy másik cikkben írok is. De még rengeteg más se fért bele ebbe a cikkbe. No persze van rá most 4 évem! 🤣🤣🤣