Körutazás a bolíviai sivatagban (1/3)
– Salar de Uyuni
Történt: 2019. április
Ez a cikk egy minisorozat első fejezete, amelyben a bolíviai sivatagban tett 900+ km-es autós kirándulásunk élményeiről írok. A túránk útvonalát és helyszíneit érdemes a Bolívia oldalamon található térképen követni, amelyen sok más helyszínről is összegyűjtöttem információkat.
A fővárosból, La Pazból indultunk el erre a kalandra, mégpedig oda-viszza egy belföldi repülőjárattal, mert nem állt rendelkezésünkre annyi idő (plusz egy-egy nap), hogy autóval vagy az egyébként Peruban nagyon szuper buszos szolgáltatást nyújtó Peru Hop helyi megfelelőjével, a Bolivia Hoppal utazzunk.
A járat egy alig 30.000 fős településre, Uyuniba vitt. A sivatag varázsa már itt kezdődött, amikor leszállás előtt a (kicsit párás) ablakból kinézve ez a látvány fogadott (a galériában 6 képet találsz):
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában


Indulásunk után rögtön az első látványosság Uyuni közvetlen közelében egy vonattemető volt. Az Uyuniból a tengerhez, Antofagastáig vezető vasút 1890-ben nyílt meg. A következő évtizedekben ezen a vonalon szállították a környező ércbányákból kitermelt ásványokat, például ónt, ezüstöt, sőt aranyat.


Uyunitól mindössze 15 kilométerre voltak a pulacayói ezüstbányák, így a hely tökéletes volt, az új vasút gyors és biztonságos szállítási lehetőséget biztosított a kitermelt ásvány mielőbbi berakodásához a kikötőben.


A bányák viszont néhány évtized múlva kimerültek, az 1940-es években ez a tevékenység erősen hanyatlani kezdett, viszont a feleslegessé vált szerelvények leépítése, elszállítása nem igazán érdekelt senkit, így alakult ki az egyébként még ma is működő uyuni vasútállomástól alig 3 kilométerre ez a vonattemető.


Ebben a jócskán 3000 méterrel a tengerszint felett fekvő tájban ezeket a vastorzókat látni és fényképezni egészen szürreális élmény volt.

A túravezető készíti a képeket úgy, hogy a magával hozott mindenféle műanyagfigurákat a földre lerakott mobiltelefonja közvetlen közelébe teszi, az élő szereplőket pedig megfelelően irányítja, hogy azután a kívánt képek elkészülhessenek. A környezet szinte végtelen tere miatt a fotók nézői elveszítik a viszonyítási pontokat, így a meglepetés tökéletes.
…Vannak szokatlan és törékeny korallszerű struktúrák és lerakódások, amelyek gyakran fosszíliákból és algákból állnak. …
… A hely egy ősi vulkán maradványainak teteje, amely akkor került víz alá, amikor a terület egy óriási őskori tó része volt, nagyjából 40 000 évvel ezelőtt.”
Ezek a kaktuszok akár 10 méter magasra is megnőnek, de nagyon lassan, évente néhány centivel lesznek csak magasabbak. A szárak átmérője eléri a 70 cm-t, a tüskéi pedig akár a 30 cm-t is.
A fotókon jól érzékelhető, milyen hatalmas területet ölel fel ez a sósivatag. Amikor a bolíviai utazásunk helyszíneit terveztük, reménykedtünk abban, hogy még lesz víz is a felszínén (ami az esős évszakban, általában február-márciusban képződik), ugyanis az még elképesztőbb látvány a tükröződések miatt. Mi áprilisban jártunk ott és sajnos a víztükör már nagyjából eltűnt addigra, de azt hiszem perui éveink során megpróbálunk majd még egyszer eljutni ide, hogy láthassuk.
Valamennyi víz azért maradt egyes helyeken. Az alábbi, az autónk szélvédőjén keresztül menetközben készült fotóról vehető ki valamelyest, hogyan is nézhet ki ez a látvány.
A következő képeken, ahol a felszín nem annyira egyenletes, és a víz sem elég magas ahhoz, hogy zavartalan tükröződés jöhessen létre, …
… mégis örök élmény marad számunkra, …
… ahogy végigkövethettük a nap utolsó sugarait.
2023. november 1. @ 5:39
Szia Gábor!
Nagyon jók ezek a történetek, szívesen olvasom, nézem őket, de nagyon zavar, hogy valamiért állandóan a lap tetejére ugrik a kép.
Egy cikk elolvasása alatt kb 30-szor!
Nem tudom, hol lehet a hiba? Más még nem jelezte ezt a hibát?Én egy IPhone14pro-n próbálom nézni. Más oldalakat hibátlanul tudok olvasni.
Nagyon ügyesek vagytok, hogy így teszik szebbé napjaitokat! Nehéz ennél jobb “szép” kort kitalálni! Gratulálok!
Udv
Péter
2023. november 1. @ 7:37
Szia Péter!
Köszi a visszajelzést! Más még nem jelezte ezt a problémát. Én nem iPhone-t használok, így majd egy webfejlesztőtől kérek tanácsot.
Üdv:
Gábor