Guanajuato – az alagutak városa
Történt: 2024. november
A San Miguel-hegyen









Hatalmas alagútrendszer
Egyébként bérelt autóval érkeztünk a városba és amikor azzal jártunk körbe, vettük azt is észre, hogy itt-ott az autók is eltűnnek egy alagútban.

Csak 1979-ben kezdték megépíteni a másodlagos alagutakat, amelyek a város járműforgalmának enyhítését szolgálják, és apránként beépültek a központi szerkezetbe, amellyel ma már több mint 9 kilométer hosszú az alagútrendszer, ami a jövőben növekedni fog. …
Sok alagút úgy kapcsolódik egymáshoz, mintha labirintus lenne. A legújabb alagút az El Ponciano Aguilar, 1996-ban épült.” (Forrás)
Színház az egész világ
Amikor ott jártunk, sajnos nem engedtek be az épületbe. De szerencsére a Google Maps kamerái bejárták belülről is, ezen a linken körül lehet nézni.
Világörökségi helyszín
Sok helyen megfordulva a világban már hozzászoktunk, ha egy városkát felvesznek az UNESCO listájára, akkor ott bizonyára romantikus régi óvárost találunk. Ha ez középkori, akkor messziről az ember valami spanyol vagy olasz fílinget is képzel hozzá. Nos ez itt teljes mértékben passzol.
A Plazuela del Baratillo Guanajuato legrégebbi még meglévő tere. Elnevezése egy régi, vasárnapi piacról származik, ahol különösen olcsón árulták az ottani árukat egészen 1893-ig. Ekkor állították fel a tér közepén a bronz szökőkutat, amelyet Firenzéből Habsburg Maximilian ajándékozott a városnak. (Forrás)
Kóboroltunk néhány órát a városka utcáin.
Hol egy utcai zenészbe botlottunk, …
… hol egy meglepő helyszínre telepített kávézóba. Mindenfelé ódon épületek …
… harsány színekre festve, …
… egyes részeken középkori vár hangulatát árasztva.
Két templom és az egyetem
Guanajuatoban is sok szép régi templomot lehet felkeresni, de most csak kettőre térnék ki.
Az Társaság-templomot (Iglesia de la Compañía) a jezsuiták építették, és 1765-ben szentelték fel.
Érdekes adalék, hogy „a jezsuita rend csak két évig használta a templomot, mert 1767-ben III. Károly rendeletével kiűzték őket. Emiatt 1767 és 1794 között a templom elhagyatott maradt, majd … 1794-ben nyitották meg újra.” (Forrás)
A Basílica Colegiata de Nuestra Señora de Guanajuato a város fő temploma, 1671 és 1696 között épült mexikói barokk stílusban.
A ma már Guanajuato Egyetem névre hallgató intézmény „a 18. század első felében egy jezsuita iskolaként indult, majd az idő múlásával az iskola növekedett, és elkezdett magasabb szintű tanulmányokat kínálni, … [több lépcső után pedig] 1945-ben megkapta a jelenlegi nevet. Az egyetem főépülete neoklasszikus stílusban épült, adminisztratív irodáknak ad otthont, és jól felismerhető … 113 lépcsős lépcsősorról.” (Forrás)
A városi sétát végül a Panoramico-nak nevezett úton autózva fejeztük be, amely körbefut a várost körülölelő hegyeken.