Afrikai törzsek (7/11)
Tanzánia – datoga kovács- és ékszerészműhely
Történt: 2020. december
A datogák

Az Africa 101 Last Tribes weboldal szerint „a Tanzániában élő datoga népesség becsült létszáma 30-76 000 között mozog. Az 1990-es évek közepén a becslések szerint körülbelül 30 000 magát datogának azonosító ember élt Tanzániában, sőt Malawi egyes részein is.”
Egy datoga család tagjai
Mi az Eyasi-tó mellett élő datoga törzs egyik családját látogattuk meg egy pici faluban.


Megnézhettük a kunyhójukat belülről, ahol az első feleség épp kukoricalisztet készített.


Láthatóan nem könnyű munka, amit persze Boginak is kötelező volt kipróbálnia. Az alábbi videóban jobban követhető a művelet.

Három generáció: balra a nagymama, középen a második feleség, jobbra a kisebbik lány. A videóban szereplő nagyobbik lány középiskolás, vele már lehetett angolul beszélgetni.


A kunyhó mennyezete, illetve a falon a konyhaeszközök. Két helyiségből áll a kunyhó: „nappali” és „háló”. Utóbbiban heten alszanak az alábbi videóban látható „ágy”-on.
A nagyobbik lány a videó végén kihozza megmutatni azt az agyagedényt és botot, amivel a temetési szertartások során az elhunyt fia lezárja a szertartást.
J.J. elmesélte a temetési szertartást is. A fiatalon meghaltaknak nem tartanak semmiféle ceremóniát, őket már másnap eltemetik. Az öregeket haláluk után egy négyzet alakú mély gödörbe, ülve temetik el, nyakig kecskebőrbe varrva, a fejükre egy edényben vajat raknak.
Jóval később (több hónap múlva) tartanak a tágan vett családdal illetve „szomszédokkal” együtt egy halotti szertartást. Ez napokig tart és akkor van vége, amikor a sír felett egy vesszőből fonott alkalmatosság tetejére az elhunyt fia el nem helyez egy agyagedényt (ilyet láthatunk az előbbi videóban), amiben egy bottal (nem emlékszünk milyen) folyadékot kevergetve megemlékezik a halottról. A szertartás után a család máshova költözik, a sírt magára hagyják.

A család nőtagjai, akik mindannyian kecskebőrből készült szoknyát viselnek.

A szoknyák gyönyörűen ki vannak dolgozva, saját készítésű karkötőket viselnek hozzá.
Átmentünk a „kovács- és ékszerműhely”-be
Az udvar egy másik részét használták erre a célra. Itt megnéztük, hogyan készít a család egyik fiúgyermeke egy százas szögből egy nyílhegyet.
Ez a fiú a szemünk előtt körülbelül 10-15 perc alatt elkészült egy ilyen sokágú nyílheggyel. A következő kisfilmben a műveletek jobban követhetők.
Eladásra váró nyílhegyek. A kész darabokat rendszeresen elcserélik a wahadzabe törzs tagjaival az általuk gyűjtögetett virágmézre.
Azt is megmutatták nekünk, hogy ilyen réz- és más fémhulladékokból hogyan készítenek ékszereket.
A legnagyobb fiú a kohót készíti elő, műveletet magát pedig a következő videóban követhetitek. Így készül egy réz karkötő alapanyaga.
Itt már az elkészült karkötőkből lehet válogatni. Nincs két egyforma.
Gyönyörűek. Persze nem lehet nem venni belőlük.
A sorozatot következő részét itt találod.