A Ngorongoro-krátertől a Serengetiig, az Olduvai-szurdokon keresztül
Történt: 2020. december
A kráter


A neve maszáj nyelven a tehénkolomp hangját utánzó szó (ahogyan egy maszáj ezt kiejti, az egy külön élmény), ugyanis a 70-es évekig itt maszáj pásztorok is éltek és legeltették a teheneiket.

Akkor az állatok védelme érdekében kiköltöztették őket a kráteren kívülre, de ez máig éles viták tárgya akörül a kérdés körül, hogy vajon az őslakosok jogai vagy a turizmusból származó bevételek-e a fontosabbak? A kráter otthont ad a becslések szerint mintegy 25 000 állatnak, köztük mind az 5 nagyvadnak (Big 5 – oroszlán, leopárd, elefánt, kafferbivaly, orrszarvú), illetve látható itt rengeteg zebra, gnú, víziló, jávorantilop, gazella, meg persze számtalan madárfaj is.


Az egyetlen lejárat a kráterbe egy szerpentinen keresztül vezet, ami kb. 2.300 m-es magasságból indul lefelé, 1.720 m-re ereszkedve. A kráterben van két tó is, a nagyobbik (Magadi-tó) partján rengeteg a flamingó.
A 4×4 élménye


A látogatók pedig ilyen szafari autókkal jöhetnek le vagy bármilyen 4×4-es meghajtású autóval, mert bárhol bele lehet ragadni a sárba. Ha nem lennének viszonylag jól kiépített földutak, még 4×4-es autókkal is lehetetlen lenne bejárni a területet.
Számunkra is első élmény volt ilyen járgánnyal állatokra „vadászni”. Óriási különbség, hogy állhatsz az autóban (emiatt sokkal jobban rálátsz a környékre) és a nyitott tető miatt a teljes panoráma a tiéd. Páratlan élmény.
A kráter alja szinte teljesen sík, fák csak a szélén vannak, így az állatokat sem kell sokáig keresgélni.


Gnúcsorda (Wildbeast) és egy varacskosdisznó család (Pumba).

Az Emberiség Bölcsője
A Wikipédiát idézem: „Az Olduvai-szurdok hossza kb. 45 km és része a Kelet-Afrikán végighúzódó árokrendszernek, a Nagy-hasadékvölgynek (Great Rift Valley), mélysége kb. 90 méter. A beszakadást azonban nem közvetlenül a tektonikus mozgások eredményezték, hanem egy nagy földrengés tárta fel. Ez a régió legszárazabb része, egyúttal ez a világ egyik legfontosabb őskori lelőhelye. Innen származnak a legrégebbi ismert kőszerszámok is, koruk 2,6-1,7 millió év.
Az Emberiség Bölcsője címet több más országban (Kenya, Etiópia, Dél-Afrika) található helyszínek is magukénak vallják. Ezen a helyszínen az idegenvezető azzal indokolta a megjelölés jogosságát, hogy (szerinte) ezen a helyszínen egyedülálló módon öt markánsan eltérő földtani(?) rétegeget is megtaláltak, ezekből pedig négy különböző korszakból származó ősemberi maradványokat is találtak az Australopithecustól a Homo erectusig.
A helyszínen létrehozott múzeum nagyon klassz, ahol egy összefoglaló kiállítás látható az ősember fejlődéséről, nem csak az itt talált leletekből, hanem más országokban talált maradványok másolataival is. Az Olduvai-szorosban nem csak ősemberek hanem ősállatok maradványait is megtalálták, ezekből is láthatóak kiállított darabok.
A természet hetedik csodája
Robogunk tovább hol szavannás ligetek között, hol teljes pusztaságon keresztül a Serengeti Nemzeti Park felé.
A szafari-élmény
A látnivalókat illetően pedig borzasztóan szerencsések voltunk. Három különböző alkalommal is láttunk oroszlánokat, kétszer gepárdokat, VÉGRE leopárdot is!!! Nem is beszélve a már máshol is sokat látott (de nem megunható) elefántokról, zsiráfokról, gazellákról, vízilovakról, hiénákról meg jó néhány eddig sosem látott fajról (pl. szervál, topi, szirtiborz stb.), no meg a madarakról is.
Hihetetlen mennyiségű állat van itt, állandóan mozgásban. Például amikor beléptünk a park területére, sok kilométeren keresztül szinte egyáltalán nem találkoztunk állatokkal, míg UGYANOTT harmadnap visszafelé (nem vicc!) több EZER gnút és zebrát láttunk. A leírás szerint ezen a területen kb. 1,5 millió gnú és kb. 300.000 zebra él.
Luxus a pusztában
A szállásunk egy sátortáborban volt, a Serengeti Heritage Luxory Tented Camp-ben.
Az ilyen szállásokat minden eufemizmus nélkül hívják „Luxury Tented Camp”-eknek, azaz luxus sátortáboroknak. Az egy-egy éjszakára kifizetett összeg értük nem csak azért nagyon magas, mert alig van más opció, hanem azért is, mert tényleg a semmi közepén van minden kényelemmel felszerelve.
Állatparádé
Eljött a reggel, indulás a szafarira! Útjelzóket egyáltalán nem láttunk, nem is tudom, hogyan találják meg a sofőrök a helyes utat. Igaz, túravezetőnk Charles például 17 éve végzi ezt a munkát.
Jöttek sorban a jól ismert kedvenceink, zsiráfok, zebrák, elefántok, de eddig (számunkra) ismeretlen állatok is kerültek elénk, ez pl. egy topi, egy antilopfajta.
Madarakból is jutott bőven, ez csak két példa. Szavannasas (Tawny eagle) a fán, illetve indiángébics (White-rumped shrike)
A zebrák nagy csapatokban voltak fellelhetők, ivóvizet keresve. Ez pedig egy elég ritka macskaféle, egy szervál. Kicsit kisebb, mint egy gepárd, de ugyanolyan ragadozó.
Alig mentünk arrébb vagy 500 métert, épp két nőstényoroszlán sütkérezett a sziklákon. A kismama épp megszomjazott.
Az autók útközben CB rádión keresztül kommunikálnak egymással. Mi is így tudtuk meg, hogy az egyik sofőr talált az egyik facsoport alatt egy legalább 10-12 tagból álló oroszlánfalkát. Az első képen ebből a falkából az egyik kisoroszlán.
Egy háromgenerációs oroszláncsaládot is láthattunk. Egy hím (a képen a zsákmánnyal), mögötte két nőstény és 6-8 oroszlánkölyök, kicsit arrébb pedig a „nagypapa”.
Egy újabb füles
Fülest kaptunk, hogy talált az egyik autó egy gepárd (cheetah) családot, talán még a vadászatot is látták. Egy anya és 4 csemetéje.
A sofőrök véleménye szerint érkezésünket talán 5-10 perccel előzhette meg a vadászat. Ilyenkor gyorsan nekiállnak a zsákmányt felfalni, mert állítólag hamar odajön egy hiénacsapat, amelyik elzavarja a cheetahkat. Az állatok tőlönk 8-10 méterre lehettek, és egyáltalán nem zavartatták magukat, nyugodtan körbeautózhattuk őket.
Ez egy kolbászfa (sausage tree), a termésében sok a víz ezért elefántok előszeretettel eszik szárazság idején.
Sokszor nem is útnak, inkább csak nyomvonalnak szabad nevezni azt, ahol közlekedtünk árkon-bokron-vízen át.
Ebben a folyóban pedig (akinek van szeme rá, már észrevette az első képen is) legalább 50 víziló dagonyázott.
Itt a mese vége, mi nagyon élveztük.