Afrikai törzsek (3/11)
Namíbia – a himba nők füstben fürdenek
Történt: 2021. november
Egy kis háttérinfó a törzsről
A nők és a lányok általában munkaigényesebb munkát végeznek, mint a férfiak és a fiúk, például vizet hordanak, földbe vakolják a mopánfa otthonokat föld és tehéntrágya kötőanyag keverékével, tűzifát gyűjtenek. A tehén- és kecskefejés felelőssége szintén az asszonyokat és lányokat terheli. A férfiak fő feladatai közé tartozik az állattenyésztés, a pásztorkodás, ahol a férfiak gyakran hosszabb ideig tartózkodnak távol a családi háztól, az állatvágás, az építkezés, valamint a falusi törzsfőnökök tanácskozása.”


Megérkeztünk a faluba
A falu kb. 15-20 ilyen kis kunyhóból áll. Mint látszik, faágakból készült a váza, amelyet agyag és trágya keverékével kitapasztanak. Az egyik kunyhóba bemehettünk, majd ld. erről a képeket és videókat később.
Nagyjából 10-15 nő és a gyerekeik voltak „otthon”, a férfiak az állatokat legeltették a falun kívül, de azért volt két férfi a falu bejáratánál. Egyikük szedte a belépőt (ebből a fejenként nem túl nagy összegből tudnak ezt-azt vásárolni a törzs számára), a másikuk pedig, Mario volt segítségünkre a faluban vezetőként, mert ő tudott angolul, a törzsbeliek nem.
(W): „Az OvaHimba poligám, az átlagos himba férfi egyszerre két feleség férje. A fiatal himba lányokat apjuk által választott férfi partnerhez kötik.”


(W): „A himba törzsnél beavatási rítusként szokás a fiúkat pubertás előtt körülmetélni. Házasságkötéskor egy himba fiú férfinak számít. Egy himba lányt nem tekintenek teljes értékű nőnek, amíg gyermeket nem szül. „


(W): „Annak ellenére, hogy az OvaHimbák többsége sajátos kulturális életstílust él távoli vidéki környezetében és tanyáiban, társadalmilag dinamikusak, és nem mindegyik elszigetelt a helyi városi kultúra irányzataitól. … Az OvaHimba együtt él, és kölcsönhatásba lép országuk más etnikai csoportjaival és a városlakókkal.”


Mitől ilyen vörös a bőrük?
A nők bőrének a színe nem valamiféle utómunka eredménye a fotókon, hanem valóban ilyen vörös, amit egy okker (Hematite), zsír és növényi anyagok keverékéből előállított kenőccsel érnek el. A vörös keverék a föld gazdag vörös színét és az életet jelképező vért szimbolizálja. A színezés fő oka a férfiak és a nők közötti különbség megmutatása.

A vörös réteg segít a perzselő napsugárzás ellen, miközben tisztán és nedvesen tartja a bőrt, és bizonyos mértékig gátolja a szőrnövekedést a testen.

(W) „Az OvaHimba története tele van katasztrófákkal, beleértve a súlyos aszályokat és a gerillaháborút, különösen Namíbia függetlenségi háborúja alatt és a szomszédos Angolában zajló polgárháború következtében. A XX. század első népírtása során 1904 és 1908 között ugyanazt, a német délnyugat-afrikai birodalmi gyarmati kormány segítségével elkövetett népirtási kísérletet szenvedték el, mint a Herero-háborúk során a Herero és Namaqua törzsek.” Nagyjából a populáció 2/3-át – 3/4-ét irtották ki akkor. A himbák ma is egy vándorló népcsoport. Mario elmondása szerint ez a falu 2015 óta van ezen a helyen, északabbról vándoroltak ide megfelelő legelőket keresve az állatoknak.

Ő egy kislány, ami abból tudható, hogy két hajfonata (ozondato) van, …

… a nagyobbik gyerek pedig egy kisfiú, mert csak egy hátrahajló hajfonata van, az ondato.

Ez a nő épp azt mutatja, hogy neki is hiányzik alul két foga, ami egy törzsi szokás (pl. a maasaioknál is láttuk ugyanezt). A célja az, hogy ha az illető beteg, akkor könnyen be lehessen neki ételt vagy gyógyszert adni. Nem csecsemőkorban, hanem később, a felnőttéválás során veszik ki a foga(ka)t.
A ruházat


… A legtöbb esetben ez egyszerűen borjúbőrből és báránybőrből, vagy egyre inkább modernebb textilekből készült szoknyaszerű ruházatból és esetenként lábbelik szandáljából áll.”

A nők a derekuk mögött egy hevederszerűséget hordanak, azon cipelik a terhet.


Sok saját készítésű ékszert hordanak.

A falu kunyhóit itt is (mint pl. a maasaioknál) a középen kialakított karám köré építik, ahol éjszakánként az állatokat tartják és védik.
Hajviselet
A himba nőknél a hajviselet igen fontos szempont (W): „A serdülőkortól kezdve a fiúknak továbbra is egy fonott copfjuk van, …

… míg a lányoknak sok otjize-textúrájú [ez a kenőcs, amivel a testüket is bedörzsölik] hajfonatjuk lesz, amelyek közül néhány úgy van elrendezve, hogy elfátyolozza a lány arcát.”

(W): ” A napi gyakorlatban a fonatokat gyakran összekötik, és az arctól elválasztva tartják.”


A fiatal lányok vastag nyakláncot hordanak, a férjezettek vékonyakat. (W): „Azok a nők, akik körülbelül egy éve házasok, vagy gyermekük született, díszes fejfedőt viselnek, sok fonott hajjal, amelyet otjize pasztával színeztek és formálnak. A nem házas fiatal férfiak továbbra is egy fonott copfot viselnek, amely a fej hátsó részéig terjed, míg a házas férfiak sapkát vagy fejfedőt, alatta pedig fonatlan hajat. Az özvegy férfiak leveszik a sapkát vagy a fejfedőt, és szabaddá teszik a befonatlan hajat.”
Erembe
A nők hajára tett hajkorona, az Erembe. Ez a korona tehén- vagy kecskebőrből készül, …


… és a nők fejére akkor kerül, amikor egy lány eléri a pubertás korát. (W): ” Az OvaHimbák a vízhiány miatt fahamut is szoktak használni hajtisztításra.”




Szerencsére megengedték, hogy a faluban bárhol, bárkit fotózhattam.
Kérdésemre, hogy kapnak-e állami támogatást, az volt a válasz, hogy nem, mert ők gyakorlatilag nem az állami adminisztráció részei. Ugyanis a nők nem kórházban, hanem otthon szülnek, így nem regisztrálják a gyerekeket, tehát az állam szempontjából nem léteznek.

Egy kunyhó belülről
Bevittek a falu fő kunyhójába, ahol a törzsi tanácskozásokat szokták tartani, illetve ahol a nők „tisztálkodnak”. Ez a kunyhó mindig a karámra néz, hogy szemmel lehessen tartani a jószágot.


Mario megmutatta azokat az eszközöket, amiket használnak, beleértve a „himba mosógépet”. Ezeket az alábbi videóban láthatjátok.
(W): „A himbák egyik érdekes szokása, hogy a nők nem használhatnak vizet mosakodáshoz. Ez magában foglalja saját magukat és a ruhájukat is. Az idősek szerint ez megint a nagy aszályok idejére nyúlik vissza, amikor kevés volt a víz, és csak a férfiak juthattak vízhez mosakodás céljából. Amellett, hogy vörös okkert visznek fel bőrükre, a himba nők napi füstfürdőt vesznek a személyes higiénia fenntartása érdekében.” Mario elmondja a teljes műveletsort ebben a videóban, …
Azután bejött az egyik asszony és élőben is megmutatta, milyen az, amikor a füstben fürdenek.
Megnézhettük a falu iskoláját is. Mint Mario elmondta, egy-egy családból valamelyik rokon választja ki azt a gyereket, aki az alapfokú iskola elvégzése után továbbtanulhat. Az ő családjában őt választották, így elmehetett tanulni, jól megtanult angolul is, azután visszajött a faluba, mert látta, hogy lakhatás és munka nélkül csak a bűnözés lehetne az ottmaradása egyetlen útja.


A falutól való búcsúzás előtt a nők még körbeültek és kirakták a portékájukat, hátha elcsábulunk.

2023. február 11. @ 4:05
Köszönöm az élményt….nagyon érdekes dolgokat tudtam meg.
2023. február 11. @ 4:51
Köszönöm szépen a visszajelzést. A többi részben is lesznek (szerintem) döbbenetes dolgok…
2023. február 11. @ 10:53
Nagyon erdekes! Maradok a vizben furdes mellett! ☺️
2023. február 12. @ 9:51
Nem is értem, miért? 🤣