Afrikai törzsek (4/11)
Kenya – samburu szokások
Történt: 2020. július, 2021. május, 2022. március
Fiatal samburu férfi a Naivasha-tónál

Mint elmondta, az idegenvezetésből származó keresetét két dologra fordítja: támogatja az Észak-Kenyában élő családját és finanszírozza a tanulmányait. Addig két évet sikerült elvégeznie a felsőoktatásban turizmus szakon, de egy évvel később is találkoztunk vele ugyanott és addigra már sikeresen végzett.


Itt épp azt magyarázza, hogy a maszáj törzsnek 3 ága van, ő a samburu törzsből való. A kezében egy „rungu”-t tart, ami egy védekező/támadó fegyver, ő maga készítette. Elmondta, hogyan kell használni, pl. vadászni vele: kb. 15-20 méterre simán fejbetalál vele egy nagyobb állatot.
A ruháját a családja, a gyöngyfűzéreket a nővére készítette. Itt a szigeten hordja, illetve ha hazamegy a falujába, akkor mindig ezt hordja.

Samburu megyében
Mwema faluja a fenti képen látható úttól csupán két kilométerre van, „samburu-földön”, Samburu megyében, ahol 2021-ben jártunk először. Akkor még csak annak legdélibb részéig merészkedtünk, a Samburu National Reserve, a Shaba National Reserve és a Buffalo Springs National Reserve területén szafarizva.


A nemzeti parkok környékén azért egy picit igyekeztünk körbenézni és már útba esett néhány kisebb település, amelyeken a fenti hagyományosnak mondható kunyhók sorát láthattuk.

A samburu falvak kunyhóit meglehetősen elszórtan telepítik.


Egy „áruda” az út mentén. Ezek inkább turistáknak szóló tucatdarabok, ennél múzeumokban, fényképeken és később élőben is SOKKAL szebbeket láttunk. De érdekesség, hogy ott középen alul gyerekjátékok = babák is láthatók.

Útközben marhacsordát terelgetők mellett mentünk el egy kiszáradt folyómederben, de a folyó mentén, ami már nem a nemzeti park része, bőven láttunk nyájakat is terelni. Nagyon messziről ugyan, de sikerült néhány samburu pásztort is lefotózni.
Egy fiatal samburu család South Horrban
2022-ben azután végre sikerült egy nagyobb túrát is tennünk Kenya északi részén a Turkana-tó környékén, Marsabit és Samburu megyékben (a túra útvonalát sok-sok kiegészítő információval a Kenya oldalon található térképen lehet követni a „Turkana trip” réteg leszűrésével). Ennek során több törzs falvaiban is megfordultunk (a következő részekben ezekről is lesz szó). Így volt alkalmunk South Horrban túravezetőnk, John Kaara Kabuga kalauzolásával meglátogatni egy samburu család lakóhelyét.
A család két nőtagja, a fiatalasszony és az anyósa az utóbbi kunyhója előtt.
Ez a fejdísz tipikusan samburu jellegzetesség. A karperecek gyöngyökből vagy épp alumíniumból készültek. Érdemes megfigyelni még az idősebb asszony kecskebőrből készült ruháját, ami egy nagyon finoman cserzett darab.
Belegondoltam, vajon milyen nehéz lehet ezeket a nyakdíszeket viselni, milyen súlyuk lehet. Megnyugtattak, hogy alváskor ezeket és a fejdíszt leveszik , csak a karokon és a lábakon maradnak fenn az ékszereik.
A férj, aki már modern ruhában jár. Ő a helyi önkormányzat egyik alkalmazottja. Mesélt nekünk a törzs körülmetélési szokásairól, amin ő is és a felesége is átesett. A fiúkat tizenéves korukban körülmetélik, a legtöbb lányt megcsonkítják házasság előtt. A fiatalember szerint ma már a lányoknak tanítják ennek súlyos egészségügyi kockázatait és egyre kevesebben vállalják (egyébként Kenyában már törvény tiltja).
A férfi mamája ugyan a hagyományos kunyhóban él, de van mellette már egy ilyen fából és kőből épült házikó is, ahol a fiatal pár lakik. A fiatalasszony végül megmutatta, hogyan feji a kecskét, aminek a teje fontos elem a táplálkozásukban. Ld. a következő videót.
Ezt a műveletet Boginak is ki kellett próbálnia.
A nagymama az eddigi egyetlen unokával.
A Merille-i piacon
South Horrból visszafelé jövet az utak mentén sok samburu nőt láttunk Merille városkájához közeledve, …
… ahol megálltunk az út menti piacon.
Csak derékmagasságban, félig-meddig titokban lőttem a képeket, itt nem nagyon szeretik az efféle tevékenységet. Johnt igyekeztem követni, aki egy nagy csapat nő közé ment, fogkefét (a vékonyabb fadarabok kötegbe kötve) és seprűt (a vastagabb csomag) venni. A helyiek a fogápoláshoz használják az esekon (Salvadora Persica) ágait, amelyek megrágva, majd a fogakra dörzsölve antiszeptikumokat és tisztítószereket bocsátanak ki, amelyek fertőtlenítik a szájat. A botot addig rágják, amíg természetes sörték nem keletkeznek, majd azzal dörzsölik a fogakat és az ínyt. Ennek a növénynek az előnyeit az Egészségügyi Világszervezet is elismerte és népszerűsítette.
Végül egy kép a piacról.
A sorozat következő részét itt találod.
2023. február 26. @ 2:17
Csodás! Éreztétek, hogy veszélyes kaland került elétek?
2023. február 26. @ 7:52
Nem igazán. Melyik részére gondoltál?