Amire már régóta készültünk (2/3)
Maasai Mara – Lord Gordon és a nagymacskák, avagy amikor egy oroszlán lefekszik melléd
Történt: 2022. július
Az előző részben a kirándulásunk legnagyobb attrakcióját mutattuk be, a gnúk vándorlását, de aznap még nagyon sok minden más is történt velünk. Ebből most a nagy ragadozókat (oroszlánok, leopárdok, gepárd) emelem ki. Igazán szerencsés napunk volt, összesen kb. 25 oroszlánt, három alkalommal 2 leopárdot (ez hogyan lehet, arról lejjebb) és egy gepárdot is (fotó)puskavégre kaphattunk. A többiről pedig majd legközelebb.
Oroszlánlesen
Szokás szerint hajnalban, még napfelkelte előtt indultunk. Ilyenkor van leginkább esélyed arra, hogy esetleg vadászó nagyvadakra bukkanj VALAHOL. No persze azért ez már régóta jól ki van találva, ugyanis a túravezetők (a szafari-autók sofőrjei) egymással rádión keresztül állandó kapcsolatban vannak és azonnal leadják egymásnak a „drótot”, merre és mit látnak éppen. Ha „kapás van”, azonnal mindenki, aki a közelben van, igyekszik oda, hogy elcsípjen még valamit az eseményekből.
Így jutottunk el mi is egy 20(!!!) fős oroszláncsapathoz.

Reggel 7 óra van, a hőlégballonok ilyenkor ereszkednek vissza a földre.
Ekkora csoportot még nem láttunk együtt korábban. Az oroszláncsapatban kb. 4-5 nőstény volt, a többi mind kölyök. A nőstények a környéket kémlelték, van-e valami reggelire, de nem igazán volt, így csak a kölykökkel hancúroztak.








Lord Gordon
Alig valamivel később, de kilométerekkel arrébb egy hím leopárdot sikerült egészen közelről (talán 4-5 méterről) követni, amint épp egy gnúcsordára vadászott. Mióta Afrikában vagyunk, ez csupán a harmadik eset, hogy leopárdot láttunk egyáltalán, annyira „ritka madár”, annyira rejtőzködő fajta.

Ő Lord Gordon, egy hím leopárd, éppen egy kb. 100 méterre legelésző gnúcsordát követ figyelemmel a fűben ülve (a túravezetők minden nagyvadnak adnak nevet és azonnal felismerik, melyiket sikerül épp megtalálniuk). A vadászat elsőre nem sikerült, a leopárd azután elbújt valahova. Mi pedig kb. 9 óra lévén kihasználtuk a szünetet és megálltunk egy talán 100 méterre lévő tisztáson megreggelizni.
Ahogy visszaültünk a kocsiba, és visszamentünk az előző színhelyre, kiderült, hogy a leopárdunk, Lord Gordon újra előbújt és ismét vadászni kezdett. Pechjére most se sikerült, viszont mi (rengeteg másik autóval együtt) követhettük egy darabig árkon-bokron keresztül.
Egészen elképesztő volt, hogy mennyire semmibe veszi a körülötte ácsorgó számtalan szafari-autót és azok közönségét.
Imani
Egy órával később egy gepárd, Imani „került terítékre”. A leopárd is gyönyörű állat, de a gepárd mégiscsak a szívünk csücske. Ha egy helyen letelepedik, élmény közelről megfigyelni.
Amikor egy oroszlán lefekszik melléd
A nap ragadozókkal kapcsolatos élményeire a koronát végül az az oroszlánpáros (hím és nőstény) tette fel, amelyikkel délután találkoztunk. No nem csak azért, mert csodásan pózoltak nekünk, hogy minél jobb képet és videót tudjunk csinálni róluk, hanem inkább azért, ahogyan viselkedtek.
Ugyanis a hím kihasználta, hogy a környező pusztaságban bokrok nem lévén, a szafari-autók adhatnak egy kis árnyékot számára, így fogta magát és leheveredett az egyik mögé az árnyékba. Ezt elsőre nagyon tréfásnak éreztem.
Pár perccel később azután NAGYON elállt a szavam, amikor rájöttem, hogy az oroszlán helyet változtat, jön felém, még mindig jön, majd ideér HOZZÁM és leheveredik tőlem legfeljebb fél méterre az autó mellé (az árnyékba). Az ütő is megállt bennem. Ha akartam volna (nem is tudom, miért nem akartam 🤣🤣🤣), a kezemet kinyújtva megsimogathattam volna a buksi fejét.
Úgy egy-két perc után azért felocsúdtunk Bogival mindketten (ő az autó másik oldalán ült) és kezdtünk fotózni, videózni ezerrel. Őfelsége ránk se hederített. De nem csak ránk, hanem az autóra se. A kocsi hátsó kereke mellé feküdt, de annyira közel, hogy sofőrünk többszöri nekifutásra sem tudott finoman arrébb hajtani. Aztán vagy 5-10 perccel később mi untuk el hamarabb és újabb nekirugaszkodással sikerült az oroszlán mellől „szőrmentén” arrébb állni. A kisfilmben ezt is láthatjátok.
Folytatás a harmadik részben, itt.