Quinceañera
– egy Európában ismeretlen latin szokás
Történt: 2024. október
Egy megtisztelő felkérés






Sőt a terembe való belépéskor is Mariafe képei fogadták az érkezőket közvetlenül egy asztal mellett, amelyre a vendégek letehették a quinceañerának szánt születésnapi ajándékaikat.
A kadétok és az ünnepelt érkezése


Először a bejáratnál álltak sorfalat a kadétok, majd a teremben várták a quinceañera érkezését.
Az eseményt teljes egészében egy ceremóniamester vezette le, aki azzal kezdte, hogy bejelentette az ünnepelt érkezését. Mariafe egy elegáns autóban gördült be a terem sarkába 10:30-kor, …


… ahonnan a kadétok kapitánya kísérte őt be a terembe. A vörös szőnyeg végén …
… már a papa, Fernando várta és kísérte őt tovább a kadétok sorfala között.
Az apa kedvesen köszöntötte a lányát, majd a ceremóniamester felkérte a mamát, Milagrost és a padrinókat, hogy áljanak ők is az ünnepelt mellé.
Kik is azok a „padrino”-k? Erre a spanyol szóra nincs jó magyar megfelelő, talán a keresztszülő van még hozzá a legközelebb. Olyan nem rokon felnőttek (férfi = padrino, nő = madrina), akik a lányt nem csak a ceremónia során segítik, hanem később is figyelemmel kísérik az életét. Adott esetben a család több padrinot is választhat a lányuk mellé.
Mivel engem is szólított a kötelesség, így a kamerámat a következő percekre átadtam kedves barátunknak, Sipos Évának, aki folytatta helyettem a képek készítését.
A felnőttség jelképei
A következő mozzanat abból állt, hogy a ceremóniamester sorban felkérte először a papát majd a mamát, hogy köszöntsék az ünnepeltet.
Mariafe láthatóan meg volt illetődve. Azután az egyik családi barát kapott szót, aki az első padrino szerepét töltötte be, és aki anno Mariafe keresztapja volt a keresztelőjén egy katolikus kápolnában,…
… majd mi ketten Bogival, szintén mint padrino és madrina mondhattuk el a köszöntőnket.
Azután Mariafe két lánytestvére, mondjuk mint „koszorúslányok”, behozták a következő fontos kellékeket.
Az első tánc
Az ajándékkehely
Már éjfélnél jártunk és már mindenki nagyon éhes volt, …
A csokordobás
A legügyesebb fiút a ceremóniamester megkérte, hogy kívánjon ő is valamit a quincenek. A fiú meg volt kissé illetődve, így ezúttal sok minden nem hangzott el.
Buli hajnalig
Erősen éjfél után jártunk már, amikor az ünnepelt egyszercsak eltűnt átöltözni, …
… majd a barátnőivel megjelent és egy közös tánccal megnyitották a bulit.
Hamar nagyon jó kedvre kerekedett mindenki, amit az is elősegített, hogy megjelent két maskarába öltözött fiatal táncos, …
… akik táncba hívták a vendégeket is. Erről itt egy 3 perces összefoglaló.
A buli résztvevői hajnalig ropták, reggel 4-ig tartott a quinceañera. Mi sajnos már kettő tájában kidőltünk, de így is nagyon jól éreztük magunkat.
2025. január 7. @ 5:26
További infó itt:
https://femina.hu/kapcsolat/quinceanera-hagyomanya/
„az ősi mexikói kultúrából származik … a ceremóni arra is szolgált, hogy bemutassák a szüzeket a közösségnek és a kérőknek”.
Így már egyből világos a párhuzam az esküvői szertartásokkal, nemde?
( = Ha jobban megnézzük, valszeg a fiúk lekártyázták egymás közt, hogy ki kapja el az immár nővé vált ünnepelt virágcsokrát!)
„ekkortól szedhették a szemöldöküket, borotválhatták lábaikat, sminkelhették magukat, és hordhattak magas sarkú cipőt”