Őrségváltás
Kenyai választások
Történt: 2022. július – szeptember
A jelöltek
Az általános választások, amelyeket öt évente tartanak, idén augusztus 9-én zajlottak le Kenyában. A megmérettetésben 2 jelentéktelen, bár végtelenül bizarr programmal kampányoló jelölt mellett két politikai nagyágyú, William Ruto és Raila Odinga csapott össze.


A választási rendszerről, a szereplőkről, a végleges eredményről és sok igen érdekes történeti adalékról érdemes elolvasni a Wikipedia cikkét a kenyai választásokról.
Az előzetes várakozások nagyon vegyesek voltak, ugyanis a megelőző több alkalom is véres zavargásokba torkollott. A félelem idén sokakat arra késztetett, hogy a választások idejére elhagyják Nairobit. Mi is kifejezetten örültünk, hogy épp a bizonytalan periódus alatti időszakra szerveztük a hazautunkat. Ez eredetileg nem volt tudatos, csak szerencsére épp így alakult.
A korábbi zavargásokról a neten nagyon sokat lehet olvasni. A fenti Wikipedia cikkben annyi szerepel, hogy „Ruto kezdetben Odinga mellett harcolt a 2007-es kenyai általános választásokon a néhai Mwai Kibaki ellen. Az elnökválasztási eredmények kihirdetése etnikai összecsapásokhoz vezetett a két fő kenyai törzs között. A tüntetők elleni rendőri fellépés és az etnikai támadásokba torkolló összecsapások több mint 1000 embert öltek meg a választások utáni erőszakos cselekmények során. Ez végül új alkotmányt kényszerített ki a hatalom átruházására.
Ruto 2013-ban szövetkezett Kenyattával. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Kenyatta és Ruto ellen is vádat emelt emberiesség elleni bűncselekmények miatt, mert állítólagos szerepet játszottak a 2007-es kenyai általános választások utáni erőszak megszervezésében. Az ügyek később összeomlottak. Az ICC volt főügyésze, Fatou Bensouda szerint az áldozatok és a tanúk megfélemlítésének könyörtelen kampánya lehetetlenné tette a tárgyalást.”
Az eredmények
Mivel addig a hatalmon lévő Uhuru Kenyatta már két elnöki periódusát letöltötte és az alkotmány harmadik periódust nem engedélyez, a verseny teljesen nyílt volt a két jelölt között. A leköszönő elnök a közvélemény óriási meglepetésére nem az addig szövetségesét, a mostanáig elnökhelyettesi pozícióban lévő Ruto-t támogatta, hanem az ellenzék vezetőjét, Odinga-t. Az említett cikkben van egy ismertető arról is, hogyan alakultak a felmérések szerint a jelöltek választási esélyei. Sokáig Ruto vezetett, de májustól már egyértelműen Odinga tűnt befutónak.
Ennek ellenére a nyilvánosságra hozott választási eredmények szerint nagyon szoros eredmény mellett (50,49% illetve 48,85%) Ruto-t hozták ki győztesnek. Az örök vesztes Odinga, aki most futott neki negyedszer az elnökválasztásnak, megtámadta a bíróságon az eredményt választási visszaélésekre hivatkozva. A keresetét elutasították. Amennyit erről itt-ott (pl. BBC elemzés) olvastam, a kereset nem volt megalapozott. A választási megfigyelők szerint érdemi problémák a lebonyolítással nem voltak.
Végül Odinga kijelentette, hogy bár egyáltalán nem ért vele egyet, de a bíróság döntését elfogadja. Ezzel Odinga megteremtette a békés átmenet lehetőségét és hivatalosan is Ruto lett az új elnök. Az alábbi kép az új kenyai elnök hivatalos portréja. Itt Kenyában az a szokás, hogy minden hivatalos helyiségben és szinte minden boltban is ki van téve az elnök képe. Ezeket a portrékat árulják most utcai árusok bekeretezve Nairobi-szerte.

A választások után
Szerencsére mindenféle zavargás elmaradt, az új elnököt pedig óriási csinnadrattával egy stadion soktízezres ünneplő közönsége előtt annak itteni rendje és módja szerint beiktatták szeptember 13-án. A ceremónia 200 millió shillingbe került. A beiktatásról egy fényképriportot ajánlok figyelmetekbe, ami az általam már többször idézett kenyai fotós, Mwangi Kirubi blogján nézhető meg. Kedvcsinálónak idemásoltam az egyik fotóját a ceremóniáról.

A választások nem csak az elnökre vonatkoztak, hanem minden más választott tisztségre is (ld. a részleteket a Wikipedia-cikkben). Így például Nairobi kormányzóját is most választották meg. Aki megnyerte, Sakaja Johnson az alábbi képen is látható óriásplakátokon köszönte meg a megválasztását (Asante = köszönöm). Sok kenyai politikushoz hasonlóan ez a fiatal (37 éves) politikus sem rendelkezik „patyolat tiszta” előélettel, ld. a Wikipedia róla szóló cikkének utolsó bekezdését (Controversies).

Az utolsó fotó pedig az interneten kering a leköszönt Uhuru Kenyatta-nak járó „nyugdíjcsomag”-ról. Elég tetemes summa lenne ez forintban is (a személyzetről nem is szólva), de jó tudni, hogy ma már 1 KES = 3,5 HUF!!!

Uhuru elnök nyugdíjcsomagja:
Havi 1.115.00 KES nyugdíj. 1,2 millió KES élethosszig tartó havi fizetés. Évi 72 millió KES prémium. 216.563 KES szórakoztatási juttatás. 4 autó sofőrrel, testőrök és 6 biztonsági őr. Teljes egészségügyi biztosítás az ő és családtagjai számára. 332.063 KES lakhatási átalány, 216.562 KES benzin átalány, 300.000 KES közmű átalány. Egy teljesen felszerelt iroda személyzettel. Két szakács, négy háztartási alkalmazott, négy kézbesítő, négy titkár, két mosatási személyzet.