Ködös, esős kirándulás – El Nicho vízesés, Cienfuegos
A cikksorozat előző része itt olvasható
Történt: 2024. december
Akkor kell kirándulni, amikor jól esik
Az időjárást egy túra keretében nem igazán lehet tervezni, csak elviselni lehet. Ha arra a napra azt tervezted, kirándulni mész a hegyekbe, és akkor pont esik az eső, sok választásod nincs.





Az Amarcord-érzés
A növényzetből a sűrűsödő köd miatt egyre kevesebbet láttunk.




Olyan érzésem volt, mint annak az embernek, aki eltévedt a ködben Fellini Amarcord című filmjében (ld. itt, 1:26:00-tól).
De megérkeztünk egy helyre, ahol nem volt köd és ahonnan már gyalogosan mentünk tovább az El Nicho vízeséshez egy erdei ösvényen.

Azt nem tudom, hogy ahol bandukoltunk, az esőerdőnek minősül-e (a növényzete alapján simán), mindenesetre erdőben jártunk és esett. 🤣🤣🤣
Rövid séta után elértünk az El Nicho vízeséshez. A fotókon nem látszik, de zuhogott az eső, így a környéket nem jártuk be ennél jobban, pedig még sok szép helyre továbbmehettünk volna. Visszafordultunk.
Egy történelmi városközpont
Nem ugyanazon az úton mentünk vissza, mint amerről jöttünk, hanem tettünk egy kanyart és visszafelé megálltunk egy másik városban, Cienfuegosban.
A ma már közel 200.000 lakosú városba érve először megcsapott …
… a szocializmus építészetének szelleme (ld. a fenti képeket, de azután beértünk a városközpontba.
A Wikipédia ezt írja Cienfuegosról: „1819. április 22-én alapították francia telepesek Luis De Clouet parancsnoksága alatt. A Majagua-félszigeten telepedtek le, és a várost Fernandina de Jaguának nevezték el VII. Ferdinánd király és az őslakosok tiszteletére.
Tíz évvel később, 1829-ben a király engedélyezte az azóta Cienfuegosnak nevezett város nevének megváltoztatását Kuba szigetének főkapitánya, José Cienfuegos Jovellanos tiszteletére.
2005 júliusában Cienfuegos történelmi városközpontját az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította.”
Körbesétáltunk a José Martí parkban, amely a város központi parkja és egy történelmi helyszín is, mivel itt zajlott le 1957-ben a Batista elleni felkelés.
A teret rengeteg klasszicista stílusban épített palota szegélyezi, amelyeknek ma mindenféle más, nem lakás célú funkciókat adtak.
Van itt múzeum, étterem, középület, …
… meglehetősen egységes stílusban.
A várostervezés mintapéldája
Cienfuegos utcáit eredetileg rácsosra tervezték meg. Kuba egyik legjobban megtervezett városa, széles, egyenes utcákkal, sétányokkal és parkokkal.
Ezt a következő videó elég jól szemlélteti.
A tengeröbölre néző egyik partszakaszon építették meg a Valle-palotát (Palacio de Valle), amit 2000 óta nemzeti műemlékként tartanak számon.
A mór építészetre emlékeztető villát egy Alfredo Colli nevű olasz építész kezdte építeni 1913 és 1917 között. Eredeti megrendelője Celestino Caces kubai kereskedő volt, aki aztán eladta az asztúriai születésű Acisclo del Valle Blancónak, aki befejezte az építkezést. (Forrás)
A villában ottjártunkkor egy étterem működött.
Végül kimentünk még a mólóra ahonnan az újra eleredő eső kergetett el minket.
A kubai túránkról szóló cikksorozat befejező részét 06/30-án teszem közzé.