Az UNESCO világörökség




Amikor a 19. század közepén a cukorkereskedelem lecsökkent, és a rabszolga-kereskedelem véget ért, Trinidad hanyatlani kezdett és az 1950-es évekig kevés dolog épült. Ennek eredményeként sok történelmi épületet és utcát megőriztek, különösen a Plaza Mayor közvetlen közelében lévő nagy gyarmati építményeket. Ma a teret körülvevő egykori házak többsége múzeumoknak ad otthont.” (Forrás)




„A jelenlegi templom építése a 19. század végén kezdődött, és 1892-ben fejeződött be. Egy korábbi, 17. századi templom helyére épült, amelyet a 19. század során egy ciklon pusztított el, és sok épületet megrongált Trinidadban.” (Forrás)
Ezzel a főtér és környéke műemlékszempontú bemutatásával végeztünk is, de ha már egyszer egy templomról esett szó, ugorjunk át egy másik fontos térre, a Plaza Carillo-ra, amit 1814-es létrehozásakor eredetileg piactérnek építettek. Ma már a tér nem emlékeztet piactérre.


Iskolák
A tér parkosított középső tere inkább pihenőt kínál az arrajáróknak. A körülötte lévő épületek közül az egyik a fenti képeken látható kis San Francisco de Paula templom. A másik oldalon a teret záró épületet …
… én Polgármesteri Hivatalnak nevezném magyarul, de a spanyol elnevezést (Asamblea Municipal del Poder Popular de Trinidad) Népi Közgyűlés-nek illik fordítani, jelentsen ez bármit is.
A térre néz még a harmadik oldalon egy Iberostar nevű ötcsillagos hotel is. Erről annyit érdemes leírni, hogy bár láthatóan a helyi viszonyokhoz képest iszonyú sok pénzből újították fel a gyarmati stílusú épületet, de a benyomásaink szerint kongott az ürességtől.
Ennek bizonyára az egyik oka lehetett az is, hogy amikor vacsorázási szándékkal betévedtünk, kiderült, hogy a nem alacsony árakat csak dollárral lehet fizetni. Azt viszont olyan árfolyammal számolták, ami talán a harmada volt a szállásadónk által használtnak.
Egyik reggel a szokásosnál korábban keltem és kimentem egy fotósétára a reggeli fényben. A téren van ugyanis egy általános iskola is, rögtön a kis templommal falszomszédságban. Az iskolába tartó gyerekeket messziről fel lehetett ismerni a piros és kék nyakkendőjükről. Ilyneket nekem is kellett viselnem, amikor iskolába jártam Magyarországon a 60-as években.
Gondoltam talán az iskolába is beengednek, hogy a körülményeket láthassam, de a kapunál nem jutottam beljebb.
Viszont a kubai klíma magával hozza, hogy az épületek nagy része, középületek és lakóházak egyaránt, tárva-nyitva áll, mert alig használnak üvegablakokat. A helyette alkalmazott spalettákat viszont napközben kitárják, így nem csak a fény jut be, hanem a kíváncsi szem is beláthat.
Így amikor megkerültem az iskolaépületet, a másik utcai oldalra eső üres tanterembe be tudtam kukkantani (ld. az előbbi két fotón). Az osztályterem finoman szólva sem tűnt XXI. századinak, sőt a helyeket számolva (nem mind látható a fotón) az osztálylétszám 35-40 körül lehet. A táblára viszont már felírták az aznap bizonyára témaként előkerülő tartalmat: „Trinidad, 2024. december 10-e. A forradalom 66 éve. Kuba történelme. Az ügy.”
Aznap délelőtt viszont eljutottunk egy másik iskolába, ahol engedélyezték, hogy bemenjünk és képeket készítsünk.
Az iskola névadója a kubai forradalom egy mártírja, aki a a harcokban megsebesülve saját vérével írta fel Fidel nevét (Forrás).
Mi csak az utcára nyíló két termet láttuk, de a zsúfolt és kicsi osztályteremben nem lehet a tanárnak túl könnyű dolga.
A reggeli város
Mint említettem, a reggeli órákban kicsit bejártam Trinidad néhány belvárosi utcáját.
Az ilyen séták lehetőséget adnak, hogy egy pici bepillantást nyerhessünk az ott élők mindennapjaiba.
A séta során láthattam egy járdán működő kerékpárműhelyt „akcióban”,
… (gondolom) ivóvizet körbehordó lovaskocsit és bankautomatánál pénzfelvételért sorbanálló tömeget is.
Ahogy hallottuk, a városban kevés a munkalehetőség, ezért sokan próbálnak a turizmusra építő tevékenységből megélni. Ennek egyik példája a fenti képen látható pici kézműves bolt.
Sokfelé láttunk utcai árusokat is. A leggyakoribb cikk a helyben készült szalmakalap, …
… de van olyan is, aki (gondolom) a kertjében termő gyümölcs eladásából próbál valami csekélyke jövedelemhez jutni.
Trinidad utcáin sem ritka a zeneszó, de erről már írtam egy korábbi cikkben.
Ki így, ki úgy próbálja kitölteni a (kívülről nézve soknak tűnő) szabadidejét. A város életritmusa abszolút nyugodt, lassú, ún. vidéki kisvárosi. Senki nem rohan sehova.
Trinidad ún. történelmi központjának utcáit ma is a régi, kövekből kirakott útfelület borítja, amit ha szükség esetén fel kell bontani, szakszerű munkáskezek a régi állapotra vissza is állítanak.
Lakóterek
Nem csak Kubára jellemző, hanem sok más latinamerikai ország településeire is (ld. például Antigua Guatemala), hogy a spanyol gyarmati stílusban épült, többnyire egyszintes házak lakói elsősorban befelé élnek, nem az utcák, hanem a belső udvarok irányában.
Ez Trinidadban is megfigyelhető. Szinte minden arra alkalmas nagyobb háznak a tetején kialakítottak egy tetőteraszt, ahol nem csak a ruhákat szárítják, hanem kertibútorokkal pihenő teret is kialakítanak.
Bár a cikk elején idéztem egy forrást, amely a város régi épületeinek „konzerválási és helyreállítási munkáit” dicsérte, ami miatt azok „Amerikában is az egyik legjobb állapotban megőrzött„-ek lennének, ezt az általam látottak nem igazán támasztják alá.
Vannak viszonylag jó állapotban lévő épületek is, de az általános állapotuk azért nagyon messze van a jónak mondhatótól. Inkább csak újra vannak festve, a tényleges felújítások valószínűleg évtizedek óta késnek.
Az elmúlt években megnyílt viszont a lakosság számára a legális lehetőség, hogy fizetővendég-ellátást nyújthassanak. Ez magával hozta, hogy az erre alkalmasabb régi házakat a benne lakók vagy az általuk valahogyan bevonzott külföldi partnerek pénzéből kicsinosítsák, lehetőség szerint felújítsák, majd az érdeklődőknek kiadják.
Mi is egy ilyen házban szálltunk meg, de a városban sétálva több más ilyen házat is láttunk, a korábban említett sok-sok nyitott ablakon bekukucskálva.
A fenti két fotó is azért készülhetett el, mert tárva-nyitva található rengeteg épület.
Evés-ivás, időtöltés
A fenti két fotót jelzésképpen tettem ide a mindennapi betevők beszerzésére rendelkezésre álló lehetőségek bemutatására (hosszabban írtam erről ebben a cikkben).
Néhány további képben pedig igyekszem a város különböző atmoszféráit bemutatni.
A régi utcákban régi épületek régi hangulatát lehet keresni és megtalálni.
… amit az utca közepén felállított asztaloknál, akár folyamatosan cserélődő játékosokkal órákig képesek űzni. Ezzel is áthidalva a sok-sok haszontalanul elfecsérlődő órát, amit a rendszeres áramszünetek okoznak.
Ha egy települést jobban is meg akarsz ismerni, érdemes kilátogatni a temetőbe is. Erre a sokak által követett tanácsra mi is hallgattunk …
… és kisétáltunk a város ún. régi temetőjébe, amelyet még 1806-ban nyitottak meg.
A temető már régen megtelt és már évtizedek óta nem is temetnek ide újabb elhunytakat, de máig sokan látogatják.
Tengerpart
Trinidad ugyan nem tengerparti város, de alig néhány kilométerre esik tőle a Playa Ancon, amely egy 4 km hosszú, finom homokos strand. Ha már egy karibi szigeten tölt el az ember pár napot, akkor igazán vétek lenne kihagyni a lehetőséget. Tehát mi is megfürödtünk a kellemes, 25-27°C-os vízben.
A strandtól nem messze pedig egy másik öbölben megvártuk, amíg a tengerbe bukik a nap, …
… közben élveztük a hullámokat és az alkonyi fényeket.