Ollantaytambo
– egy építészeti drágakő a Machu Picchu előtt
Történt: 2019. április
A kőfaragás csúcsteljesítménye
„Ezt az épületegyüttest hatalmas falai miatt általában ‘erődnek’ nevezik. Valójában egy tambo, vagyis szállásváros volt, amely stratégiailag az Inkák Szent Völgyét uralja.
A felhasznált építészeti típus, valamint az egyes kövek egyedileg megmunkált minősége az ókori peruiak egyik legkülönlegesebb és legmeglepőbb műalkotásává teszi Ollantaytambo-t , különösen a Nap-templomot és annak gigantikus monolitjait.” (Wikipedia)




A ceremónia központ


Az egykor Araqhamanak is nevezett „területet a Cerro Bandolista határolja, egy meredek domb, amelyen az inkák ünnepi központot építettek. A domb város felőli részét a Pumatallis teraszai foglalják el. … Az egész szektor fő szerkezete a Naptemplom, egy befejezetlen épület, amelyen a Hat Monolit Fala látható.”


Egészen hihetetlen az a precízitás, amivel ezeket a köveket megmunkálták és egymáshoz illesztették. Az külön is érdekes kérdés, milyen technológiával oldották ezt meg és hogyan tudták ezeket a hatalmas kőtömböket feljuttatni erre a dombra a 15. század technikai színvonalán.


A fenti két képen látható kőkapu két jellegzetességére szeretném felhívni a figyelmet. Az egyik, hogy követi a jellegzetes inka stílust, ami a trapéz alakú kapuformát illeti. A másik pedig az, hogy követi a hegy felé kissé döntött falsík vonalát, azaz nem függőleges, bár az alapja vízszintes síkú.
Az építést félbehagyták
„A Templomdomb befejezetlen építményei és a területet ellepő számos kőtömb azt jelzi, hogy a felhagyás idején még építés alatt állt. Egyes blokkok bizonyítják, hogy eltávolították őket a kész falakról, ami azt bizonyítja, hogy jelentős átalakítási erőfeszítések is zajlottak.
Nem ismert, hogy melyik esemény állította le az építkezést a Templomdombon. A valószínű lehetőségek közé tartozik a Huáscar és Atahualpa közötti örökösödési háború, Peru spanyol meghódítása és Manco Inca visszavonulása Ollantaytamboból Vilcabambába. Ugyanakkor azt is feltételezik, hogy ezek a korábbi Tiahuanaco kultúra munkái.”
A hegyet a szertartási központ szintjéről egy jó darabon be lehet járni, …
… ezzel élvezni a pompás kilátást a teraszokra és egyúttal tisztelettel adózni ennek a fantasztikus munkának, amit az inkák anno elvégeztek.
A hegy lábánál körbe lehet még járni egy nagyobb területet, …
… ahol megtekinthetőek az inka település romjai a régészeti lelőhelyen belül.
Ollantaytambo ma
Ennek a városkának a nagyjából 3.000 fős lakossága ugyan minden bizonnyal elsődlegesen turizmusból él meg, de láthatóan nem kizárólagos módon. Az ősi mezőgazdasági kultúra, a teraszos művelés továbbra is virágzik, ami a település 2.800 méteres (t.sz.f.) magasságban elfoglalt helye miatt önmagában is csodálatra méltó.
Persze a turisták fogadása és ellátása változatlanul az első helyen szerepel a megélhetési források közül, hiszen ez a városka a legkézenfekvőbb kiindulási pont a sokak által csak elsőszámú célpontnak tekintett Machu Picchu felé.
Mi is innen indultunk oda, de az már egy másik cikk témája, itt olvashatod.