A Chachapoyas Birodalom földjén (2/4)
– egyedi temetkezési szokások: Ravash, Karajia és a többiek
Történt: 2024. február










A múmiák többségét még nem nyitották meg, még nem vizsgálták meg, mert ez nagy költségvetést igényel, amihez a múzeumnak nincs elég pénze, nincs elegendő bevétele a további kutatások elvégzéséhez.
Felmerült bennem, hogy vajon hogyan maradtak meg ezek a múmiák ilyen jó állapotban, pedig még balzsamozva se voltak. A kapott válasz szerint a múmiákat növényzet borította (mint egy növényfüggöny), ami egy mikroklímát teremtett és ez lehetővé tette a kutatók szerint azok párás helyen való megőrzését ilyen állapotban.
Ezenkívül a sírok túlnyomó többsége, mint például a szarkofágok és mauzóleumok, a chachapoyák számára stratégiai fontosságú helyekre kerültek, ami a halott maradványainak megőrzésről szólt, hogy az később újjászülethessen.
A lovakat a helyi asszonyok adják bérbe a turistáknak, ezzel szereznek némi jövedelmet és ők maguk vezetik végig az úton. Mi „kényelmes élethez szokott európaiak” nem bírtuk volna a tempójukat. Én sajnos nem jegyeztem meg a (fehér) lovam nevét, de arra emlékszem, hogy Bogiét Duracellnek hívták. Bírta is a tempót rendesen.
Az utolsó pár száz métert már csak gyalog lehet megtenni egy meredek hegyi ösvényen, amely egy gyönyörű völgyre néz.
A szinte függőleges sziklafalban több csoportban találhatók szarkofágok, ezek közül is …
… a leghíresebb ez a csoport, amely annak köszönhetően, hogy csak nagy nehézségekkel megközelíthető, az eredeti állapotában maradt fenn. „A szarkofágok akár 2,5 méter magasak, agyagból, lécekből és fűből épültek, túlzó állkapocsvonalakkal.” (Wikipedia) Eredetileg ez a csoport is több tagból állt, illetve a sziklafalon további szarkofágok is álltak, de 1928-ban egy földrengés ledöntött belőlük néhányat. Túravezetőnk, Yelsin mutatott olyan fotót 1948-ból, amelyen még két nagy szarkofágcsoport volt látható a falban, sőt a fenti csoport is még 7 tagból állt.
„A szerkezetet fehérre festették, és a test részleteire emlékeztető, okkersárga és vörös pigment díszítéssel fedték be.
Bár az antropomorf alakú koporsókat és szarkofágokat használó temetkezési modellt már Mercurio Peruano (1791) említi Chachapoyas kulturális területének részeként, … de szinte teljesen feledésbe merült ez a chachapoyas sajátosság. … 1985-ben a régészek megmászhatták a 24 méteres függőleges sziklafalat, és bejuthattak a barlangba, ahol a szarkofágok találhatók. Ez a hely több mint 200 m-re található a szurdok aljától.
… a tudósok részletesen megvizsgálták [az egyik nyitott] szarkofág tartalmát, így a megmaradtakat nem kellett megnyitni és épségben maradtak. A nyitott szarkofág belsejében egy múmiát találtak. Állati bőrön ült, és halotti kendőbe volt csavarva. Ajándék kerámiák és más változatos tárgyak kísérték az elhunytat. A radiokarbonnal megállapított dátum i.sz. 1460 +60 év volt.”
A szarkofágokat eredetileg valószínűleg a hegy tetejéről köteleken leereszkedve helyezhették el.
Amikor Karajiából visszalovagoltunk, még várt ránk egy meglepetés. A kis faluban, Chocta egyik pici házában megmutatták nekünk azt az egyetlen szobányi múzeumot, amelyet elsősorban azokból a tárgyakból rendeztek be, amelyeket a fentiekben többször említett 1928-as földrengés után a Karajia sziklafal alatti folyómederben találtak meg.