A Chachapoyas Birodalom földjén (1/4)
– Kuelap, az északi Machu Picchu
Történt: 2024. február
Nem tudom mennyien hallottatok már korábban a Chachapoyas Birodalomról. Én bevallom, annak ellenére, hogy korábban is jártam már kétszer Peruban, csak az inkákról és a mocsikákról tudtam (azóta persze a warikról is meg a chimúkról is, ld. pl. a Trujillo-sorozatban írottakat). Szerencsére kaptunk egy ötletet, hogy menjünk kirándulni Chachapoyasba és környékére, ezt pedig megfogadtuk. Ekkor kezdtem el utánaolvasni, hogy mi mindent lehet arrafelé látni, majd megszerveztük az ötnapos túrát. Ami a legérdekesebbnek tűnt, az Kuelap romjai, ezt a rövid sorozatot is ezzel a témával kezdem, bár utólag kiderült, messze nem csak ez volt itt érdekes.










„… A helyszínen található 421 építmény közül öt kivételével mindegyik kör alakú; ez az öt [inka hatásra] négyszög alakú. Az építményeknek csak az alapjai vagy falai maradtak meg, némelyik akár 2 méter magas és 50 cm vastag is.”
A baloldali kép egy fotó, amit a drótkötélpálya felső állomásán létrehozott kis múzeum egyik tablójáról készítettem és a romok mellett bemutatja azt is, milyen lehetett anno a város. A másik fotó pedig azt a kunyhót mutatja, amelyet még a falon kívül építettek meg illusztrálva kívül, belül, milyenek is lehettek az egyes épületek.
Az erődített város, Kuelap romjai „az elmúlt évtizedben számos szerkezeti instabilitást szenvedtek el, amelyek 2022 áprilisában a határoló fal egy részének leomlásával tetőztek. A Kulturális Minisztérium perui és külföldi szakértők és kutatók támogatásával sürgősségi természetvédelmi intézkedéseket és tudományos kutatást indított, hogy megakadályozzák a további szerkezeti összeomlásokat és azonosítsák azok okait.”
A falakat sok helyen megtámasztották, sőt a bizonytalan statikai helyzet miatt a romváros nagyobbik fele a látogatók elől ma is le van zárva és naponta csupán 144 jegyet adnak ki a látogatók számára. (Összehasonlításul: a Machu Picchura 5.600 jegyet adnak el naponta).
Lépjünk be a főkapun!
A bejárat két oldalán „számos kövön antropomorf, zoomorf és geometrikus dombormű látható.”
„A városnak három bejárata van: kettő a keleti, a harmadik a nyugati. A főbejárat trapéz alakú, és lehet, hogy íves volt, ami addig szűkül, hogy a végén csak egy személy áthaladását teszi lehetővé.”
Az évszázadok során a városlakók generációi az egyes házak falait újra és újra lebontották, majd az alapokra újabb alapot emeltek és újraépítették a házat. Most több olyan házat is feltártak már, amelynek több rétegű alapjai voltak, bennük az eltemetett halottak maradványaival.
„Számos sírhelyet találtak mind a falakban, mind a kör alakú építményeken belül. …Vannak kőből készült vízcsatornák is, amelyekről úgy tartják, hogy a hegy tetején lévő forrásból látták el vízzel a települést.”