Lima 489 – népünnepély(ek) a város szülinapján
Történt: 2024. január
Lehet, ez csak a nyári időszaknak köszönhető, de az elmúlt hetekben az volt a benyomásom, hogy Peruban egyfolytában ünnepelnek valahol valakik valamit, de akkor nagyon és hatalmas tömegek vesznek részt benne. Így volt ez január 18-a környékén is, amely nap a főváros, Lima (spanyol) alapításának évfordulója. A várost, amelynek területén már több ezer éve élnek emberek, a Wikipedia cikke szerint ” Francisco Pizarro konkvisztádor alapította 1535. január 18-án. Peru függetlenségének 1821. évi kikiáltása óta az ország fővárosa.”
Ez a 489.-ik évforduló nem igazán kerek szám, mégis akkora volt a felhajtás körülötte, annyi (túlnyomó részben ingyenes) programot szerveztek a városban, ami számomra azt mutatja, hogy itt az emberek imádnak ünnepelni. Szerencsére, legalábbis nekünk, résztvevőknek. 😍😍😍
Ebben a cikkben négy különböző eseményről mutatok részleteket. Az elsőt egyik este Miraflores városrészben, a limaiak által nagyon kedvelt John F. Kennedy és Június 7. parkok metszéspontján, az önkormányzat épülete előtti kis téren tartották.

A Csodálatos Szűz templom (Parroquia La Virgen Milagrosa) esti kivilágításban

A templom belseje
Egy félórás táncbemutató volt a program, amit Peru különböző tájegységeiből illetve jellemző táncaiból raktak össze.

A miraflores-i önkormányzat kivilágított épülete, mellette a Csodálatos Szűz templom (Parroquia La Virgen Milagrosa), előtte pedig a táncbemutaó helyszíne

Az egyik táncot bemutató páros
Meglehetősen sötét volt a téren, így fotók helyett inkább videót készítettem. Nézzük meg most ennek összefoglalóját 2 percben.
A másik eseményre egészen véletlenül találtunk rá. Az évfordulót megelőző vasárnap részt vettünk egy kis városnéző sétán (erről majd egy más alkalommal lesz szó), amelynek a gyülekező pontját a város történelmi központjának legfontosabb terén, a Plaza de Armas-on jelölték meg. Kicsit hamarabb érkeztünk, és ahogy a térre érkeztünk, vettük észre, hogy egy hatalmas körmenet-szerű rendezvénybe csöppentünk. Utólag megpróbáltam kideríteni, mi is volt az esemény lényege, de csak annyit sikerült a mozaikokból összerakni, hogy ezt az eseményt is Lima alapításának évfordulója iránti tiszteletből rendezték meg, és (valószínűleg) az egyik legnagyobb, az UNESCO által a kultúrális világörökség részeként elismert perui vallási körmenet, a Cusco-környéki Qoyllurit’i-körmenet mintájára vallási témájú szobrokat és installációkat, az egyes területek védőszentjeinek szobrait, oltárképeit vitték (sokszor a vállukon) az ország különböző részeiből származó résztvevők az ünnepi misére a téren álló katedrálisba.


Az installációkat cipelő csoportok mindegyike a templomba érkezés előtt lerótta tiszteletét az épület előtt várakozó fő oltárkép (ld. a baloldali képen) előtt (amelyik azt hiszem a cuscoi Senor Qoyllurit’i), …


… majd bevitték azt a katedrálisba a közös misére. Mindegyik csoport egységes öltözetben, énekelve, táncolva volnult fel.


Ha azt a szót használom, hogy „színpompás”, valószínűleg alulbecsülöm a helyzetet, …
… hiszen elképesztő szín- és jelmezkavalkádban volt részünk.
Azt nem sikerült kiderítenem, hogy ezen öltözetek mindegyike népviseletnek minősül-e, …
… vagy esetleg a csoport maga készítette ruházatban vett részt, de szerintem jellemzően az előbbi. A fenti jobboldali képen a bevonulást irányító, szivárványszínbe öltözött férfi például a tahuantinsuyo, Cusco-környéki népcsoport Limában élő tagjainak egyike (ld. Ukukus Del Tahuantinsuyo Cusco Lima)
A baloldali képen látható úriember öltözetét nagyon nehezen tudnám leírni, hát még, ha azt hátulról is megtekintjük (ld. jobb oldali kép).
Még egyáltalán nem vagyok tisztában a ruhák alapján, hogy vajon melyik csoport melyik tájegységről származik, …
… de az biztos, hogy szemkápráztató volt a felvonulás, amelynek a végén az installációkat hordozó csoportok mindegyike bejutott a katedrálisba.
Az azokat kísérő csoportok jó része már nem fért be, így kint maradtak a téren, …
… alkalmat adva nekem a fotózásukra.
Persze amíg én fotóztam, Bogi készített snitteket is a körmenetről, íme:
Videó: Bács Edit
Mi ezután az említett városnéző sétán vettünk részt, de annak végeztével visszatértünk a Főtérre, ahol még javában zajlott a körmenet.
Sokezer nézője és résztvevője volt ennek a résznek is.
A beöltözött csoportok saját zenéjükre táncolva vonultak fel. Az öltözetek többsége igen sok darabból sok rétegből állt, …
… amit elviselni a párás meleg limai nyárban önmagában is nagy teljesítmény, plána ha megfigyeljük, mekkora örömmel vettek részt mindannyian.
A körmenetet itt is a főinstalláció hordozói zárták, nézzük ezt is videón:
A fő körmenet lezárultával a környező utcákban még több beöltözött csoporttal is találkoztunk.
Sajnos ezekről sem tudtuk meg, hogy az ország mely részéből jöttek, de a jókedvük vitán felüli volt.
Január 17-18-án, azaz az évfordulón egy kétnapos ingyenes koncertsorozatot is megrendeztek ugyanezen a főtéren, mindkét (munka!!!)nap délután kettő és éjfél között, legalább 20 együttes részvételével.
Ebből is mutatok egy picinyke részletet a következő videóban:
Újabb néhány nappal később, hétvégén ismét volt egy rendezvény, ami a Főtéren álló elnöki palotánál a díszőrségváltással kezdődött (látott már valaki LOVAS katonazenekart, amelyik menet közben is fújja?):
Videó: Bács Edit
Majd következett ismét egy utcai felvonulás (Pasacalle):
Videó: Bács Edit
Ilyen utcai felvonulásokat pedig azután még legalább két hétvégén rendeztek ugyanitt, de azokat már kihagytuk.