Négy kalandos nap Oxapampa környékén (1/4)
– a Kőerdő (Bosque de Piedras) és a hegyomlás
Történt: 2023. november
Lehetőségünk volt csatlakozni egy társasághoz, amely egy 8 üléses kisbusszal Oxapampa városába és környékére tervezett utazni. Az útiterv igen változatosnak ígérkezett, de még álmunkban se gondoltuk, hogy ilyen kalandokkal lesz megtűzdelve. Annyi élmény ért minket e négy nap alatt, hogy a képek és a leírás csak 4 fejezetbe fog elférni. De kezdjük az elején! Aki az egyes helyszíneket is szeretné követni térképen, kattintson a Peru oldalamra, ahol a térképen bejelöltem minden egyes helyszínt.
A Lima-Oxapampa távolság nem tűnik túl nagynak, hiszen csupán 410 km, de a Google útvonaltervezője mégis nagyjából 10 órát tart szükségesnek, hogy odaérj. Ezen a szakaszon nincsen autópálya, viszont mérhetetlen mennyiségű szerpentin az Andok hegyein át, tele lassú teherautókkal. Tudtuk, hogy ez hosszú menet lesz, s mivel megállókat is terveztünk közbeiktatni, nagyon korán, hajnali fél négykor indultunk.
Peruban a magas hegyekben (mondjuk a tengerszint fölött legalább 3.000 méterrel) óvatosnak kell lenni, mert könnyen előjön az alacsonyan fekvő területekről odaérkezőknél a hegyibetegség (szédülés, fejfájás, rossz gyomor és más tünetekkel), ezért még induláskor bevettük azt a tablettát (a neve Sorojchi), ami a rosszullétet hivatott megelőzni, de legalább enyhíteni.










Ahogyan a Wikipedia spanyol nyelvű cikke írja: „Több mint 4000 gigantikus, sokszor emberi profilra emlékeztető sziklaképződményt egyesít, …
… Sok alakzat jelenik meg ezen a helyen, de a helyiek a leglenyűgözőbb alakzatokat nevezték meg, mindegyik alakzatot egy tárgy vagy lény hasonlóságához kötve. … Valamivel több mint 480 figurát neveztek el az erdőben.”
De a látvány annyira lenyűgöző volt, hogy nyilván elkezdtem barangolni le-föl a kövek között.
A talaj egészen puha, ruganyos, (szerintem) tőzeges volt. Ez a hosszú szálú, de nagyon szúrós sárga fű csodásan illett a sziklák látványához. Iszonyatosan sok képet készítettem, most tényleg csak a legjobbakat válogattam ebbe az alábbi galériába. Dőljetek hátra, és ti is találjátok ki, melyik szikla(csoport) mire hasonlít?
kattints az alábbi képre és lapozd végig a fotókat a galériában
Itt egy sziklabarlangban kb. 10.000 éves barlangrajzokat lehet látni.
A baloldali képen három primitívebb rajz, amik azt mutatják, milyen lámát nem szabad levadászni (a vemhes láma, a lámacsikó és a nagyon öreg láma), a jobboldalin egy ugró láma látható.
Aki a képgalériában próbált belelátni ezt-azt a sziklák formáiba, azoknak itt egy kis bónusz. Néhány olyan alakzat, amelyekhez ki is volt írva, mi a nevük:
Az első „a teknős”, a második „a gyík”, …
… végül a fenti képen a jobb oldali sziklacsoport első tagja „a boszorkány”.
Néhány kilométerrel arrébb, de ugyanezen területen belül még mindig volt mit felfedezni. Itt várt minket „az elefánt”.
Ez is az elfánt egy másik szögből, illetve a körülötte lévő soktonnás szikladarabokból néhány.
Még egy kicsit arrébb pedig utolsóként „a láma”.
Volt még egy tervünk útközbeni megállóra, mégpedig Peru legnagyobb tavánál (a Titicaca-tó Bolíviával közös), a Chinchaycocha-tó köröli természetvédelmi területen szerettünk volna picit nézelődni.
A térkép azt mutatta, hogy már ott is vagyunk, de víznek se híre sa hamva.
2023. december 2. @ 9:45
Ismét nagyon élveztem a képes beszámolót!
Olyan helyeket mutatott, amit másként nem láthattam volna!
Köszönöm szépen az élményt!🥰
2023. december 2. @ 9:55
Köszönöm a visszajelzést!