Az emlékezet ködébe vesző nílusi hajóút
Történt: 2001. május





„A nagy szfinx csak feltételes módban kapcsolható Hufu személyéhez és a nagypiramis építéséhez. Hosszú időn keresztül egyértelműnek tartották, hogy Hafré készíttette és őt ábrázolja, mivel a Hafré-piramis körzetéhez csatlakozik. Ma már többen felvetik azt a lehetőséget, hogy a világ egyik legrégebbi, és ma is legnagyobb szobra inkább Hufu nevéhez kapcsolható, és fia, Hafré csak felhasználta a már meglévő alkotást, megépítve mellé a feljáró utat és a szfinx-szentélyt.
A szfinx 72,55 méter hosszú, 20,22 méter magas, testét két kőfejtés között fennmaradó szálkőzetből alakították. Néhány apróbb részletet hozzáépítettek, és a későbbi korokban az időközben elpusztult, vagy pusztulásnak induló részleteket is pótolták.
Kairóban szálltunk hajóra, amivel egészen Asszuánig mentünk fel (földrajzilag le) a Níluson. Sem én sem a fiaim nem emlékeznek arra, vajon a hajóút oda-vissza járat volt-e vagy csak egyirányú, de akkor vajon hogyan jutottunk vissza Kairóba?


A hajó inkább emlékeztetett egy gőzösre, amivel gyerekkoromban sokat utaztam a Dunán, mintsem egy luxushajóra. Sok luxus nem volt rajta, sokkal inkább az „okos helyhasználat” jellemezte, azaz nagyon zsufi volt.



Aki még nem járt Egyiptomban, azok nagy része is hallott már a világ egyik legismertebb régészeti lelőhelyéről, a Királyok völgyéről. A Wikipedia cikkéből idézek. A Királyok völgye „a Nílus nyugati partján helyezkedik el, Luxor városával átellenben. Itt egy körülbelül 500 éves időszak folyamán, az i.e. 16-11 század között királyok és nagy hatalmú nemesek számára épültek sírok. A völgy két részből áll, a keleti (ahova a legtöbb királyt temették) és a nyugati völgyből. A területen sok és jelentős régészeti és egyiptológiai kutatást végeztek a 18. század végétől, és a sírok ma is felkeltik sok kutató érdeklődését. A legújabb korban a völgy Tutanhamon sírja (és „a fáraó átka”) miatt a világ egyik leghíresebb régészeti lelőhelye lett. 1979-ben a Királyok völgyét a thébai nekropolisz többi részével együtt a világörökség részévé nyilvánították.”
„A luxori templom … ókori templomkomplexum, … a thébai járomság, Ámon, Mut és Honszu tiszteletére épült, akárcsak a közeli karnaki templomegyüttes. Az Újbirodalom idején az Opet-ünnep fő helyszíne volt.
A területen már a Középbirodalom kora óta templomok álltak. A ma álló templomot III. Amenhotep kezdte építeni uralkodásának közepe táján. … II. Ramszesz idején a templom jelentős bővítésen esett át, később több uralkodó is kisebb bővítéseket végzett rajta. … a luxori templom gyakorlatilag több mint 3000 éve megszakítás nélkül vallási jelentőségű helyként funkcionál.
A templom teljes hossza 189,89 méter, legnagyobb szélessége 55,17 méter.„
A helyszínt 1979-ben felvették az UNESCO világörökségi listájára a felső-egyiptomi építészet más példáival együtt, a „núbiai emlékművek Abu Szimbeltől Philaéig” részeként.